Ponad 8 tys. upadłości konsumenckich w I połowie 2021 roku
W pierwszej połowie 2021 roku aż 8.268 konsumentów ogłosiło upadłość, wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów. Aż 5,3 tys. z nich w dniu bankructwa miało swój wpis w Krajowym Rejestrze Długów. Najczęściej problem dotyczy osób między 36. a 45. rokiem życia.

- Mikołaj Frączak
- /
- 16 sierpnia 2021
Upadłości konsumenckie 2021
Aż 280 mln zł zaległych zobowiązań finansowych miały osoby, które ogłosiły upadłość w pierwszej połowie 2021 roku. Taką właśnie kwotę wg wyliczeń Krajowego Rejestru Długów powinni oddać swoim wierzycielom. Przyglądając się historii tych osób widać, że problemy systematycznie narastały. Na rok przed ogłoszeniem bankructwa, w bazie KRD wpisanych było niemal 4,6 tys. z nich, natomiast trzy miesiące przed decyzją sądu w tej sprawie było to już prawie 5,4 tys. Ostatecznie, upadłość konsumencka stała się udziałem przeszło ośmiu tysięcy osób – a to tyle ile mieszka w przeciętnym, niewielkim mieście powiatowym.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Jak pokazują statystyki, coraz więcej osób decyduje się na tak radykalny krok w obliczu niespłacalnych w pewnym momencie zobowiązań. W 2015 roku, kiedy pojawiły się aktualne przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej (nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego), bankrutowało niewiele ponad 2 tys. osób rocznie. Teraz mamy czterokrotnie więcej.
Jak komentuje te statystyki prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki – „Wielu dłużników wierzy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej uwolni ich od spłaty zobowiązań. To prawda, trzeba jednak pamiętać, że jest to drastyczne rozwiązanie, które pozbawia dłużnika majątku, w tym także domu lub mieszkania. Upadłość ma na celu przede wszystkim spłatę zaległości wobec wierzycieli” – przypomina szef KRD.
Upadłość konsumencka. Podstawowe informacjeRafał Stępniewski
Kto najczęściej ogłasza upadłość?
Jak wynika z danych KRD Najczęściej upadłość konsumencką ogłaszają osoby między 36. a 45. rokiem życia. W większości (4.417 osób) są to mieszkańcy miast, z których największą reprezentacje mają osoby zameldowane w dużych miastach liczących co najmniej 300 tys. mieszkańców. Dane pokazują także niewielką przewagę mężczyzn.
Większość niespłaconego długu pozostała na Śląsku. Na kolejnych miejscach znalazło się Mazowsze i Wielkopolska. Czołowe miejsca tych regionów wynikają jednak bardziej z ich dużej populacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.