Liczysz na dotację z ARiMR? Nie na każdy zakup dostaniesz pieniądze

Liczysz na dotację z ARiMR? Pamiętaj, że nie na każdy zakup dostaniesz pieniądze, nawet jeśli zapewnia Cię o tym sprzedawca jakiegoś produktu – ostrzega agencja. W ostatnim czasie zdarzyły się już takie przypadki, dlatego warto sprawdzać takie informacje.

Liczysz na dotację z ARiMR? Nie na każdy zakup dostaniesz pieniądze
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Czego ARiMR nie dofinansuje?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odebrała w ostatnim czasie wiele sygnałów od rolników, którym oferowano urządzenia uzdatniające wodę. Otrzymywali oni informację, że połowę kosztu zakupu zrefunduje agencja. „W tym przypadku – jak wynika z treści informacji – chodzi najprawdopodobniej o pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych", która finansowana jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” – informuje ARiMR. 

Agencja apeluje by rolnicy, zanim zdecydują się na podobne zakupy, sprawdzili, czy takie urządzenie rzeczywiście podlega refundacji oraz na jakich zasadach. 

Uwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoUwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoMikołaj Frączak

Katalog kosztów wsparcia od ARiMR

Agencja przypomina, że każde dofinansowanie, jakie realizowane jest przez nią w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wielskich 2014-2020 musi się mieścić w określonym katalogu kosztów, które mogą być zrefundowane. Dlatego warto pamiętać o tym, że istnieją określone procedury.

Jako przykład ARiMR podaje obszar nawadniania. W tym przypadku do kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in. maszyny oraz urządzenia, szczególnie do poboru, pomiaru poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania czy rozprowadzania wody. Każda inwestycja, która nie jest związana z nawadnianiem upraw, nie może zostać dofinansowana. 

Dofinansowanie tylko na cele uzasadnione ekonomicznie

Dofinansowanie z ARiMR można uzyskać tylko na cele uzasadnione ekonomicznie. Brana jest pod uwagę racjonalność kosztów oraz ich związek z działalnością rolniczą. Oznacza to, że gdy dany rodzaj inwestycji, np. zakup konkretnego urządzenia, nie mieści w wykazie kosztów, które podlegają refundacji lub nie jest uzasadniony w przypadku gospodarstwa wnioskodawcy, nie będzie można otrzymać z ARiMR dofinansowania na pokrycie części kosztów jego nabycia” – wyjaśnia w komunikacie Agencja.

Jak sprawdzić, czy dostanę dotację?

W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, czy zakup danego urządzenie będzie mógł być dofinansowany, warto skonsultować się pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa np. w najbliższym biurze powiatowym, oddziale regionalnym lub w centrali. Pomocą służą także eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. 

Dodatkowo należy pamiętać, że droga do otrzymania refundacji zaczyna się od złożenia wniosku o pomoc i to we właściwym czasie, który jest wyznaczony terminami naborów. Co więcej, każdy wniosek jest oceniany. A zatem nic nie dzieje się z automatu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!