Uwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwo

Ostanie próby oszustw zaniepokoiły ministerstwo rolnictwa, które  przekazało specjalny komunikat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pojawiły się doniesienie, że w ostatnim czasie anonimowa osoba podająca się pracownika firmy współpracującej z ARiMR, oferuje wsparcie przy obsłudze wniosku o dofinansowanie. To pułapka!

Uwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwo
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 lutego 2021

Na czym polega oszustwo „na ARiMR”?

Z doniesień, jakie dotarły do samej agencji wynika, że rolnicy mają być namawiani do zapłacenia kurierowi 350 złotych. Dzięki wpłacie pracownik ARiMR ma sam zadzwonić do wnioskodawcy oraz zająć się obsługą złożonego wniosku.

„ARiMR ostrzega rolników i przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać taką lub podobną propozycję — nie dajcie się nabrać, nie traćcie pieniędzy” — napisano w komunikacie udostępnionym na stronie Agencji oraz ministerstwa rolnictwa.

Podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości. Były np. pisma, które informowały o konieczności wpłaty kilkuset złotych w zamian za komplet dokumentów, które mają pomóc w uzyskaniu płatności bezpośrednich. Za każdym razem były to próby wyłudzenia pieniędzy. Agencja prosi, by w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niejasności, konsultować się z pracownikami ARiMR.

E-wizyta w ZUS także w języku migowymE-wizyta w ZUS także w języku migowym Anna Malinowska

Jak nie dać się oszukać?

ARiMR informuje, że w przypadku uruchamianych mechanizmów pomocowych nigdy nie ma konieczności wpłacania pieniędzy ani osobiście, ani za pośrednictwem kuriera czy innej osoby. Jedynym sposobem jest terminowe złożenie wniosku o przyznanie wsparcia oraz załączenie do niego wymaganych dokumentów. Potem wystarczy cierpliwie poczekać na rozpatrzenie. Za każdym razem, kiedy zgłasza się do nas osoba proponująca pomoc w załatwieniu formalności w zamian za pieniądze, powinna zapalić się w naszej głowie lampka ostrzegawcza.

„Nie ma żadnego sensu wpłacanie pieniędzy w zamian za obietnicę zajęcia się obsługą wniosku przez konkretnego pracownika ARiMR czy przychylniejsze traktowanie rolnika. Rozpatrywaniem konkretnego wniosku o pomoc NIGDY nie zajmuje się jeden pracownik ARiMR. Każdy wniosek w ramach danego mechanizmu pomocowego rozpatrywany jest w oparciu o te same procedury, a są one tak skonstruowane, że zapobiegają faworyzowaniu jednych wnioskodawców kosztem innych” — napisano w apelu do rolników.

ARiMR sprawdza sygnały o nieprawidłowościach

Agencja podkreśla, że wszelkie sygnały, które mogą dotyczyć potencjalnych nieprawidłowości w zakresie przyznawania środków finansowych, są szczegółowo sprawdzane. Jeśli potwierdziłyby się jakiekolwiek zarzuty pod adresem pracowników ARiMR „wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje”.

„Jednocześnie przestrzegamy przed proponowaniem pracownikom ARiMR jakiejkolwiek gratyfikacji w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. To działanie niezgodne z prawem, za które grożą poważne konsekwencje” — zaapelowała agencja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!