E-wizyta w ZUS także w języku migowym
Obsługa interesantów w polskim języku migowym (PJM) została uruchomiona w ramach usługi e-wizyta w ZUS, podczas której można załatwić sprawy w Zakładzie za pośrednictwem komputera lub smartfona wyposażonego w kamerkę. Możliwość rozmowy z pracownikiem ZUS w języku migowym została uruchomiona 16 lutego 2021 roku.
- Anna Malinowska
- /
- 17 lutego 2021
Co to jest e-wizyta ZUS?
E-wizyta to rozwiązanie uruchomione w październiku ubiegłego roku, w czasie pandemii przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To prosta droga na odbycie wideorozmowy z ekspertem ZUS. Każdego dnia z tej formy kontaktu z zakładem korzysta kilkaset osób. Wśród tematyki, jaką można poruszyć podczas wirtualnego spotkania, są m.in. sprawy związane z emeryturami, rentami, zasiłkami, prowadzeniem biznesu czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Jedynym wymogiem wzięcia udziału w takiej wideorozmowie jest posiadanie komputera z kamerą, smartfona lub tabletu.
E-wizyta ZUS w języku migowym
16 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił możliwość prowadzenia konsultacji z pracownikami tej instytucji w języku migowym PJM. Tematyka takich rozmów może dotyczyć zasiłków, emerytur, a także rent. To otwiera przed osobami głuchoniemymi możliwość załatwienia swojej sprawy z własnego domu.
Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?Mikołaj Frączak
Jak zarezerwować e-wizytę w języku migowym?
Osoby, które chcą przeprowadzić rozmowę z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinny wejść na stronę internetową https://www.zus.pl/e-wizyta a następnie wybrać opcję „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)” znajdującą się na pasku z lewej strony ekranu. Następnie, należy wskazać interesujący temat takiej konsultacji oraz wybrać termin wirtualnego spotkania.
Ile osób głuchoniemych w Polsce?
Według szacunków od 500 tys. do 900 tys. Polaków boryka się z poważnym uszczerbkiem słuchu, co może stwarzać barierę komunikacyjną oraz brak możliwości samodzielnego załatwienia spraw. Umożliwienie komunikacji w PJM znosi, choć po części te problemy.
Zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieży Mikołaj Frączak
E-wizyta dla osób niewidzących i niedowidzących
Istnieje możliwość rezerwowania terminów rozmów w ramach e-wizyty przez osoby niewidzące oraz niedowidzące, dzięki standardowi konstrukcji stron internetowych WCAG2.0, używanym przez wiele urzędów i instytucji publicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.