E-wizyta w ZUS także w języku migowym

Obsługa interesantów w polskim języku migowym (PJM) została uruchomiona w ramach usługi e-wizyta w ZUS, podczas której można załatwić sprawy w Zakładzie za pośrednictwem komputera lub smartfona wyposażonego w kamerkę. Możliwość rozmowy z pracownikiem ZUS w języku migowym została uruchomiona 16 lutego 2021 roku.

E-wizyta w ZUS także w języku migowym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 lutego 2021

Co to jest e-wizyta ZUS?

E-wizyta to rozwiązanie uruchomione w październiku ubiegłego roku, w czasie pandemii przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To prosta droga na odbycie wideorozmowy z ekspertem ZUS. Każdego dnia z tej formy kontaktu z zakładem korzysta kilkaset osób. Wśród tematyki, jaką można poruszyć podczas wirtualnego spotkania, są m.in. sprawy związane z emeryturami, rentami, zasiłkami, prowadzeniem biznesu czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jedynym wymogiem wzięcia udziału w takiej wideorozmowie jest posiadanie komputera z kamerą, smartfona lub tabletu.

E-wizyta ZUS w języku migowym

16 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił możliwość prowadzenia konsultacji z pracownikami tej instytucji w języku migowym PJM. Tematyka takich rozmów może dotyczyć zasiłków, emerytur, a także rent. To otwiera przed osobami głuchoniemymi możliwość załatwienia swojej sprawy z własnego domu.

Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?Mikołaj Frączak

Jak zarezerwować  e-wizytę w języku migowym?

Osoby, które chcą przeprowadzić rozmowę z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinny wejść na stronę internetową https://www.zus.pl/e-wizyta a następnie wybrać opcję „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)” znajdującą się na pasku z lewej strony ekranu. Następnie, należy wskazać interesujący temat takiej konsultacji oraz wybrać termin wirtualnego spotkania.

Ile osób głuchoniemych w Polsce?

Według szacunków od 500 tys. do 900 tys. Polaków boryka się z poważnym uszczerbkiem słuchu, co może stwarzać barierę komunikacyjną oraz brak możliwości samodzielnego załatwienia spraw. Umożliwienie komunikacji w PJM znosi, choć po części te problemy.

Zakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieżyZakończył się lockdown dla ponad tysiąca placówek dla dzieci i młodzieży Mikołaj Frączak

E-wizyta dla osób niewidzących i niedowidzących

Istnieje możliwość rezerwowania terminów rozmów w ramach e-wizyty przez osoby niewidzące oraz niedowidzące, dzięki standardowi konstrukcji stron internetowych WCAG2.0, używanym przez wiele urzędów i instytucji publicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!