Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?

Osoby udające się na staż, mogą liczyć na poznanie zawodu od praktycznej strony, podnoszenie kwalifikacji oraz budowanie swojego doświadczenia, które może zaprocentować w przyszłości. Wśród wielu stażystów pojawia się jednak pytanie, czy staż z urzędu pracy  daje gwarancję zatrudnienia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 lutego 2021

Kiedy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?

Na początek wyjaśnijmy, że staż dla osoby bezrobotnej przy wsparciu państwowych pieniędzy jest regulowany zapisami  umowy między urzędem pracy, a przedsiębiorcą gotowym przyjąć taką osobę do swojej firmy.

Faktem jest, że ustawa, która reguluje tę kwestię oraz odpowiednie rozporządzenie Ministra Pracy, nie nakładają na pracodawcę obowiązku zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończeniu stażu. Niemniej takie zobowiązanie może znaleźć się w umowie między pracodawcą a właściwym urzędem pracy. Fakt, że takiego obowiązku nie ma ani w ustawie, ani w rozporządzeniu nie powoduje, że takie rozstrzygnięcie nie może znaleźć się w umowie. Wszystko zależy od obowiązujących na terenie danego miasta czy powiatu zasad ustalonych w urzędzie. Warto więc dobrze wczytać się w umowę.

Zaznaczmy raz jeszcze: umowa między przedsiębiorcą a pośredniakiem może, ale wcale nie musi zawierać zapisu o gwarancji zatrudnienia dla osoby objętej stażem.

Staż z urzędu pracy – zobowiązania pracodawcy

Urzędy pracy wpisujące w umowy z przedsiębiorcami zapis o gwarancji zatrudnienia, często powołują się na podstawowy cel takiego wsparcia, jakim jest aktywizacja zawodowa osoby bezrobotnej. W takim wypadku określony jest także czas trwania takiego „obowiązkowego” zatrudnienia, które ma nastąpić po trwającym od 3 do 12 miesięcy stażu.

Klienci UPC dostaną rekompensaty? Jest decyzja Prezesa UOKiKKlienci UPC dostaną rekompensaty? Jest decyzja Prezesa UOKiKJan Wróblewski

Korzyści pracodawcy wynikające ze stażu

Staż z urzędu pracy, nawet jeśli zakłada gwarancję zatrudnienia, jest chętnie wybieraną przez pracodawców formą współpracy ze służbami zatrudnienia. Zyskują oni pracownika, który po okresie odpowiedniego przeszkolenia jest wdrożony do pracy, a jego umiejętności zostały zweryfikowane w czasie stażu.

Korzyści stażysty

Staż to świetna forma budowania doświadczenia zawodowego i pogłębiania swoich umiejętności. Dzięki temu osoba nawet jeśli nie będzie kontynuowała pracy w danej firmie, zwiększa swoje szanse na znalezienie zatrudnienia w innym miejscu. W przypadku wielu młodych osób „świeżo po szkole” to często pierwsza praca i pierwszy kontakt z realnymi oczekiwaniami rynku zatrudnienia.

Eksperci zwracają uwagę, by osoby planujące swój staż, jasno określiły swoje zainteresowania i nie wybierały miejsca jego odbycia według przypadkowego klucza. Sami pracodawcy w rozmowie z urzędem, często określają swoje oczekiwania na przykład w zakresie znajomości języków, biegłości obsługi komputera oraz innych umiejętności przydatnych akurat w firmie. Im większe dopasowanie, tym większa szansa na czerpanie obustronnych korzyści i przedłużenie współpracy w przyszłości.

Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu?Kiedy mogę wysłać ponaglenie do urzędu? Martyna Kowalska

Ile wynosi stypendium dla stażysty?

Zgodnie z prawem, wysokość stypendium stażowego to 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Wypłacane jest każdego miesiąca, przez cały okres trwania stażu. Ten czas wlicza się do okresu pracy, jaki jest wymagany do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, a także okresów składkowych.

Czy stażysta jest pracownikiem?

Przepisy stanowią, że stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy i nadal formalnie pozostaje osobą bezrobotną. Niemniej, posiada on niektóre prawa, które posiada osoba na etacie. Może liczyć np. na urlop w wymiarze dwóch dni za każde 30 dni na stażu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!