Jak zostać monterem rusztowań?
Na czym polega praca montera? Jakie uprawnienia trzeba posiadać? Kto wydaje uprawnienia dla montera rusztowań? Ile można zarobić jako monter? Sprawdź, co warto wiedzieć.
- Jan Wróblewski
- /
- 10 lutego 2021
Monter rusztowań: co robi?
Monter rusztowań jest pracownikiem budowlanym. Jego głównym zadaniem jest montaż i demontaż rusztowań budowlanych.
Monter rusztowań: jak wygląda praca?
Praca montera głównie składa się z:
doboru elementów do rusztowania, sprawdzeniu ich jakości
przygotowania terenu pod rusztowanie
montażu rusztowania,
ustawianiu rusztowań (metalowych, drewnianych, pomostów) na placu budowy,
łączeniu poszczególnych elementów rusztowania za pomocą klamer i złączek,
układaniu i zabezpieczaniu pomostów roboczych,
sprawdzaniu całej konstrukcji pod kątem bezpieczeństwa.
Monter rusztowań: jakie zagrożenia?
Praca montera zazwyczaj odbywa się na zewnątrz budynków. Bardzo często w zmiennych i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wiąże się to z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Monterzy narażeni są m.in. na:
|
Monter rusztowań: jakie uprawnienia?
Osoba pracująca przy montażu rusztowań powinna posiadać uprawnienia montażysty rusztowań. Co ważne pracownicy odpowiedzialni zarówno za podawanie i odbiór poszczególnych elementów konstrukcji, jak i przygotowywanie terenu, nie muszą spełniać wspomnianych wymagań. Warto jednak pamiętać, że ich praca odbywa się pod okiem osób, które mają prawo do stawiania rusztowań.
Monter rusztowań: kto wydaje uprawnienia?
Uprawnienia montera wydawane są przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Najpierw trzeba jednak odbyć specjalne szkolenie. Jego cena zależy od miejsca szkolenia (ośrodka, w którym będzie prowadzone szkolenie). Na podstawie cennika umieszczonego na stronie www.imbigs.pl, wynika, że koszt kursu, to obecnie 1100 zł.
Jest ono organizowane nie tylko przez powyższą placówkę, ale również przez inne jednostki, które zostały do tego upoważnione. Do upoważnionych jednostek należą np.:
Ośrodki Szkolenia Maszyn Budowlanych,
Zakłady Doskonalenia Zawodowego,
Centra Kształcenia Zawodowego
inne firmy szkoleniowe na terenie całej Polski upoważnione przez Instytut.
Szkolenie kończy się egzaminem, który odbywa się przed Komisją Egzaminacyjną. Test składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu skutkuje wydaniem Książki operatora maszyn roboczych, czyli książeczki nadającej nam uprawnienia montera rusztowań.
Monter rusztowań: ile trzeba mieć lat?
Uczestnicy kursu muszą mieć ukończone 18 lat. Oprócz tego wymagane jest również minimum podstawowe wykształcenie oraz aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Co ważne, uprawnienia montowanie rusztowań są wydawane bezterminowo. Oczywiście można je stracić w każdej chwili np. w wyniku pracy pod wpływem alkoholu.
Monter rusztowań: ile zarabia?
Z danych uzyskanych w internecie wynika, że co drugi monter rusztowań otrzymuje pensję, która wynosi od 3 830 PLN do 5 210 PLN. Najgorzej wynagradzani monterzy rusztowań zarabiają poniżej 3 830 PLN brutto.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.