fb

Emerytura bez podatku to tylko kwestia czasu. Poprawki senatu odrzucone

Odrzucenie poprawek senackich w związku z wprowadzeniem „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 roku to informacja, która zmartwiła przedsiębiorców. Jest jednak spora grupa społeczna, która może się z tej informacji ucieszyć. To emeryci. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Emerytura bez podatku to tylko kwestia czasu. Poprawki senatu odrzucone
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 listopada 2021

Kto nie zapłaci podatku dochodowego po 2022?

Odrzucenie senackich poprawek, które zakładały odroczenie „Polskiego Ładu” o rok oznacza, że już w 2022 roku, grupa przeszło ośmiu milionów emerytów i rencistów nie zapłaci podatku dochodowego. Pozostali, którzy otrzymują wyższe świadczenia, zapłacą go mniej. 

Po 13. i 14. emeryturach, zniesienie podatku to kolejny ukłon rządu w stronę starszego elektoratu. W tym przypadku zastosowanie będą miały przepisy podnoszące kwotę wolną od podatku do 30 tys. złotych, a tzw. próg podatkowy do 120 tys. złotych. To oznacza, że świadczeniobiorca, który co miesiąc otrzymuje emeryturę lub rentę poniżej 2500 zł, nie zapłaci podatku. W ogóle. 

Byłeś w szpitalu? Zadzwoni do Ciebie ankieter z NFZByłeś w szpitalu? Zadzwoni do Ciebie ankieter z NFZAnna Malinowska

Jaki podatek dla wyższych emerytur?

Emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia powyżej 2,5 tys. złotych brutto będą musieli podzielić się z fiskusem, ale jedynie od kwoty przekraczającej 2500 tys. złotych. To oznacza, że osoba, która otrzymuje 2700 zł brutto, będzie miała opodatkowaną niewielką część świadczenia – dokładnie 200 złotych. 

15. emerytura?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej policzyło, że osoba, która otrzymuje miesięcznie 2500 zł brutto zyska w ciągu roku dodatkowe… 2.250 złotych. Niektórzy komentatorzy polityczni nazywają pół żartem, pół serio taką sytuację piętnastą emeryturą. 

Jak działa PIT-0 dla seniorów?

Ustawa, która czeka już tylko na podpis prezydenta wprowadza także tzw. PIT-0 dla seniorów. Ma być to dodatkową zachętą dla tych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się pozostać na rynku zatrudnienia. PIT-0 dla seniora będzie działał tak jak PIT-0 dla młodych, tzn. obejmie m.in. roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. To oznacza, że pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi) Dzisiaj takich osób jest ok. 142 tys. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł”- wyjaśnia MRiPS. 

Czy decyzje w sprawie emerytury bez podatku są ostateczne?

Na to wygląda. Sejm odrzucając poprawki senatu, sprawił, że teraz ustawę czeka już tylko podpis prezydenta. To oznacza, że zgodnie z terminem zapisanym w ustawie nowe prawo, które poprawi sytuację materialną emerytów i rencistów wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!