Raty kredytów pójdą mocno w górę! Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Walka z inflacją w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej przybrała na sile. Aż o 0,75 p.p. wzrośnie stopa referencyjna NBP. To oznacza, że raty kredytów zdecydowanie pójdą w górę. Najnowsza decyzja w sprawie stóp procentowych będzie kosztowała kredytobiorców krocie!

Raty kredytów pójdą mocno w górę! Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 listopada 2021

Podwyżka stóp procentowych

Ekonomiści nie mieli wątpliwości, że w czasie środowego (3.11) posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej podniesione zostaną stopy procentowe. Ich analizy wskazywały na skalę podwyżki między 25 a 50 punktów bazowych. Tym razem jednak rada znów zaskoczyła, bowiem referencyjna stopa procentowa, która ma przełożenie na wskaźnik WIBOR i wysokość kredytów pójdzie w górę aż o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 punktu procentowego. 

Podwyżka stóp procentowych a raty kredytów

Ta jedna decyzja RPP przełoży się w niedługim czasie na wysokość rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. I nikt nie ma wątpliwości, że skala zmian będzie dla kredytobiorców bardzo bolesna. 

Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Rafał Stępniewski

Przy założeniu, że ktoś zaciągnął kredyt na 300 tysięcy złotych na okres 30 lat, musi liczyć się z tym, że jego rata wzrośnie nie o kilkadziesiąt, ale… sto kilkadziesiąt złotych. A to już poważne uderzenie w domowy budżet.

Nie pierwsza, nie ostatnia podwyżka stóp

Trudno liczyć na to, że na tym ostra walka z inflacją się zakończy. Przypomnijmy. Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w październiku 2021 roku wyniosła aż 6,8% rok do roku. To najgorszy wynik od… maja 2001 roku. 

Do tego nakłada się problem dość słabego złotego. To jego kondycja przekłada się m.in. na ceny towarów importowanych w tym np. ropy naftowej. Podwyżka stóp, może naszą walutę nieco umocnić. Trudno jednak wskazywać to zjawisko jako jedyny powód galopującej inflacji, która trawi wiele gospodarek na świecie. Część ekonomistów spodziewa się, że czeka nas… seria podobnych decyzji RPP w niedługim czasie.

Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziomKońca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziomMichał Górecki

Kiedy efekty podwyżek stóp procentowych

W tym wszystkim fatalną informacją jest stara prawda w ekonomii, zgodnie z którą, efekty podwyżki stóp na froncie walki z inflacją nie są widoczne od razu. Według niektórych wyliczeń trzeba na nie poczekać nawet dziewięć miesięcy, a czasami i dłużej. To oznacza, że rosnące raty kredytów będą kolejnym problemem wielu gospodarstw domowych w warunkach wszechobecnej drożyzny. 

Z rosnących stóp procentowych mogą cieszyć się jednak ci, którzy odkładają pieniądze na bankowych lokatach. W ślad za decyzją RPP powinno rosnąć ich oprocentowanie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!