Raty kredytów pójdą mocno w górę! Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
Walka z inflacją w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej przybrała na sile. Aż o 0,75 p.p. wzrośnie stopa referencyjna NBP. To oznacza, że raty kredytów zdecydowanie pójdą w górę. Najnowsza decyzja w sprawie stóp procentowych będzie kosztowała kredytobiorców krocie!
- Michał Górecki
- /
- 3 listopada 2021
Podwyżka stóp procentowych
Ekonomiści nie mieli wątpliwości, że w czasie środowego (3.11) posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej podniesione zostaną stopy procentowe. Ich analizy wskazywały na skalę podwyżki między 25 a 50 punktów bazowych. Tym razem jednak rada znów zaskoczyła, bowiem referencyjna stopa procentowa, która ma przełożenie na wskaźnik WIBOR i wysokość kredytów pójdzie w górę aż o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 punktu procentowego.
Podwyżka stóp procentowych a raty kredytów
Ta jedna decyzja RPP przełoży się w niedługim czasie na wysokość rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. I nikt nie ma wątpliwości, że skala zmian będzie dla kredytobiorców bardzo bolesna.
Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Rafał Stępniewski
Przy założeniu, że ktoś zaciągnął kredyt na 300 tysięcy złotych na okres 30 lat, musi liczyć się z tym, że jego rata wzrośnie nie o kilkadziesiąt, ale… sto kilkadziesiąt złotych. A to już poważne uderzenie w domowy budżet.
Nie pierwsza, nie ostatnia podwyżka stóp
Trudno liczyć na to, że na tym ostra walka z inflacją się zakończy. Przypomnijmy. Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w październiku 2021 roku wyniosła aż 6,8% rok do roku. To najgorszy wynik od… maja 2001 roku.
Do tego nakłada się problem dość słabego złotego. To jego kondycja przekłada się m.in. na ceny towarów importowanych w tym np. ropy naftowej. Podwyżka stóp, może naszą walutę nieco umocnić. Trudno jednak wskazywać to zjawisko jako jedyny powód galopującej inflacji, która trawi wiele gospodarek na świecie. Część ekonomistów spodziewa się, że czeka nas… seria podobnych decyzji RPP w niedługim czasie.
Końca drożyzny nie widać. Inflacja przebiła kolejny poziomMichał Górecki
Kiedy efekty podwyżek stóp procentowych
W tym wszystkim fatalną informacją jest stara prawda w ekonomii, zgodnie z którą, efekty podwyżki stóp na froncie walki z inflacją nie są widoczne od razu. Według niektórych wyliczeń trzeba na nie poczekać nawet dziewięć miesięcy, a czasami i dłużej. To oznacza, że rosnące raty kredytów będą kolejnym problemem wielu gospodarstw domowych w warunkach wszechobecnej drożyzny.
Z rosnących stóp procentowych mogą cieszyć się jednak ci, którzy odkładają pieniądze na bankowych lokatach. W ślad za decyzją RPP powinno rosnąć ich oprocentowanie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.