Emerytura od listonosza? Ludzie rezygnują z tego rozwiązania

Rośnie ubankowienie klientów ZUS. To oznacza, że emeryci i renciści coraz częściej rezygnują ze starego modelu przekazywania emerytury przez listonosza na rzecz bankowych przelewów. Ilu świadczeniobiorców korzysta z tego typu usług?

Emerytura od listonosza? Ludzie rezygnują z tego rozwiązania
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 listopada 2021

Coraz więcej świadczeniobiorców z kontem bankowym

Z najnowszych wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że ponad 3/4 emerytów i rencistów otrzymuje comiesięczne świadczenia na konta bankowe. Przypomnijmy, na początku XXI wieku tego typu klienci stanowili zdecydowaną mniejszość. Bezgotówkowy sposób otrzymywania emerytury czy renty to dla nich wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu” - tłumaczy ZUS. Dokładnie rzecz biorąc poziom ubankowienia świadczeniobiorców wyniósł we wrześniu 2021 roku 75,5%, a to najlepszy wynik w historii. 

Kto częściej korzysta z konta bankowego? 

Jak się okazuje, emeryci coraz częściej decydują się na bezgotówkową formę wypłat comiesięcznych świadczeń. W ich przypadku wskaźnik ubankowienia wynosi już 78%. Statystyki szczególnie poprawiły osoby, które przeszły na emeryturę w ostatnich miesiącach. W ich przypadku, aż 89% korzysta z konta bankowego. 

Nieco inaczej wyglądają te liczby w przypadku świadczeń krótkotrwałych. Mowa tutaj o różnego rodzaju zasiłkach. W tym przypadku aż 86,5% z nich kierowanych jest przez ZUS bezpośrednio na rachunek bankowy klienta. 

Świadczeniobiorcy ZUS mogą ściągać elektroniczne potwierdzeniaŚwiadczeniobiorcy ZUS mogą ściągać elektroniczne potwierdzeniaMichał Górecki

Coraz więcej świadczeniobiorców korzysta z internetu

Z ostatniego komunikatu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że coraz większa część klientów, w tym także seniorów decyduje się na korzystanie z kont bankowych połączonych z usługami elektronicznymi. Łatwe opłacenie rachunków, zakupy w sieci, czy możliwość zdalnego załatwiania spraw urzędowych to rozwiązania, po które coraz chętniej sięgają osoby starsze. I między innymi z tego powodu, wolą otrzymywać swoje świadczenia bezpośrednio na konto. 

Dlaczego cześć świadczeniobiorców woli emeryturę od listonosza?

W dalszym ciągu ¼ świadczeniobiorców woli otrzymywać emeryturę do ręki, za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jak wskazują badania przeprowadzone wśród klientów ZUS, osoby, które swoje świadczenia nadal otrzymują w gotówce, obawiają się nowych technologii i potrzebują pomocy. A pomocy tej oraz wsparcia udzielić mogą najmłodsi, czyli dzieci lub wnuki >>nieubankowionych<< seniorów”. Z tej okazji ZUS ogłosił nawet konkurs, w którym oceniane będą najlepsze pomysły na przekonanie seniorów do założenia konta w banku. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!