Świadczeniobiorcy ZUS mogą ściągać elektroniczne potwierdzenia

Świadczeniobiorcy w ZUS mogą samodzielnie i bez konieczności wizyty w placówce tworzyć elektroniczne potwierdzenia na PUE ZUS, by przedstawić jej odpowiednim instytucjom. Do tej pory taką możliwość mieli wyłącznie ubezpieczeni oraz płatnicy. Nowość funkcjonuje od ostatniego dnia lipca. 

Świadczeniobiorcy ZUS mogą ściągać elektroniczne potwierdzenia
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2021

Świadczeniobiorcy na PUE ZUS

Jeśli jesteś świadczeniobiorcą ZUS, czyli np. pobierasz emeryturę, rentę lub zasiłek i potrzebujesz potwierdzenia tego faktu, nie musisz już odwiedzać najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od teraz podobnie jak ubezpieczeni, czy płatnicy, możesz samodzielnie stworzyć elektroniczne potwierdzenie przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Podobnie jak jest to z wyciągami bankowymi lub potwierdzeniami wpłaty przez internet, takie dokumenty nie muszą posiadać pieczęci czy podpisu pracownika Zakładu. Wydruk jest w pełni wartościowym i wiarygodnym dla innych instytucji dokumentem.

Elektroniczne potwierdzenie na PUE ZUS

Dokładnie z tej samej możliwości do 31 lipca korzystali wyłącznie płatnicy i ubezpieczeni. Teraz samodzielne generowanie potwierdzeń drogą elektroniczną jest w pełni dostępne dla świadczeniobiorców. 

Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy w wersji elektronicznej jest podpisane, a tym samym uwierzytelnione za pomocą kwalifikowanej, elektronicznej pieczęci ZUS. Dzięki temu dokument nie wymaga już jakiegokolwiek „fizycznego” potwierdzenia ze strony pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?Anna Malinowska


Jakie informacje na elektronicznym potwierdzeniu ZUS?

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, taki dokument może zawierać m.in. informacje na temat przysługujących świadczeń takich jak emerytury, renty czy zasiłki, a także wysokości wymienionych świadczeń. 

Dokument w wersji elektronicznej w formie pliku lub wydruku można przekazać dalej do instytucji, która wymaga od nas takiego potwierdzenia. Zarówno dla świadczeniobiorców, jak i pracowników ZUS to spora oszczędność czasu. 

PUE ZUS — nowość dla ubezpieczonych

W pewnym sensie, nowość uruchomiona dla świadczeniobiorców jest dobrym rozwiązaniem dla osób ubezpieczonych, które tą samą drogą, od 31 lipca 2021 roku mogą stworzyć potwierdzenie z informacją, że aktualnie nie pobierają od ZUS żadnych świadczeń. Jak pokazuje praktyka, rozwiązanie to może przydać się przy załatwianiu wielu formalności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!