Jak zgłosić szkodę rolniczą 2021?

Tegoroczna susza w wielu regionach odbiła się lub odbije się na plonach. Poszkodowani rolnicy zgodnie z nowymi zasadami we własnym zakresie szacują powstałe szkody w uprawach i muszą skorzystać ze specjalnej aplikacji. Jak zgłosić szkodę rolniczą 2021?

Jak zgłosić szkodę rolniczą 2021?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Aplikacja do zgłaszania szkód rolniczych

Od ubiegłego roku jedyną drogą do zgłaszania wniosków o oszacowanie szkód jest aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą”. Jest ona dostępna pod adresem: – https://aplikacje.gov.pl/app/susza

Wypełnione w ten sposób wnioski, z uwzględnieniem niezbędnych uzupełnień informacji o wszystkich uprawach, muszą zostać podpisane Profilem Zaufanym. 

Ceny pójdą w górę? Susza rolnicza we wszystkich województwachCeny pójdą w górę? Susza rolnicza we wszystkich województwachMikołaj Frączak


Do kiedy można składać wnioski ws. suszy?

Termin przesyłania wniosków w tej sprawie upływa 15 października 2021 roku – informuje ministerstwo rolnictwa. Nie jest jednak tak, że należy z tym czekać na ostatnią chwilę. Prawo dopuszcza sytuację, w której producent rolny może kilkukrotnie uzupełnić straty związane ze suszą. Taka sytuacja może się zdarzyć, jeśli niekorzystne zjawisko będzie obejmowało kolejne uprawy, zgodnie ze wskazaniami Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Należy pamiętać, że ostatnie zgłoszenie musi być podpisane Profilem Zaufanym

Podpisałem wniosek ws. suszy co dalej?

W momencie, w którym producent rolny podpisał swój wniosek, uruchomiony zostaje proces generowania protokołu strat na terenie danego gospodarstwa rolnego. Trafia on do zatwierdzenia przez właściwego wojewodę. Od tego momentu dokonywanie dalszych zgłoszeń jest już niemożliwe. 

Kiedy mogę złożyć wniosek ws. suszy?

Co do zasady, taki wniosek o oszacowanie szkód, jakie powstały w konsekwencji suszy może być złożony przez każdego producenta rolnego wnioskującego przyznanie płatności w roku, w którym wystąpiła susza. Kolejnym warunkiem, jednak łatwym obecnie do spełnienia jest posiadanie Profilu Zaufanego. O tym, jak to zrobić najszybciej, pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule

Termin zbierania plonów a wniosek w aplikacji suszowej

Zbieranie plonów może być rozpoczęte przed złożeniem wniosku w aplikacji suszowej – informuje ministerstwo rolnictwa. Z uwagi na fakt powiązania danych w programie z informacjami z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, sam zbiór nie ma żadnego wpływu na szacowanie szkód związanych z tegoroczną suszą. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!