Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?

Profil zaufany można teraz założyć jeszcze prościej i szybciej podczas… wideorozmowy z urzędnikiem. Zmiany zostały wprowadzone przy okazji odświeżenia przepisów dotyczących profilu zaufanego, które obowiązują od 17 czerwca. 

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 czerwca 2021

Szybki sposób na założenie profilu zaufanego

W ostatni czwartek (17.06). W życie weszły nowe przepisy wynikające z nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne. Dzięki nowym rozwiązaniom założenie profilu zaufanego będzie możliwe bez konieczności udawania się do urzędu czy ZUS-u w celu potwierdzenia tożsamości – wszystko załatwimy podczas wideorozmowy z urzędnikiem. 

Jak założyć profil zaufany

Do tej pory profil zaufany można było założyć przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej lub wypełniając wniosek w sieci. Wiązało się to jednak z obowiązkową wizytą w punkcie, który potwierdzał tożsamość zainteresowanego posiadaniem profilu. Prościej można było założyć go w wariancie tymczasowym, jednak wówczas ważny był on tylko trzy miesiące. 

Teraz pełnoprawny, ważny 3 lata profil zaufany można założyć w jeszcze jeden sposób, oprócz wymienionych przed chwilą, dotychczasowych sposobów, profil można założyć poprzez… wideospotkanie z urzędnikiem. Wystarczy posiadać komputer, tablet lub smartfon z kamerą, która podczas rozmowy będzie mogła zarejestrować naszą twarz. Na tym techniczne wymogi się kończą. Wszystko można załatwić tutaj.

Masz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMasz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMichał Górecki

Jak długo ważny jest profil zaufany?

To oznacza, że wyrobienie tradycyjnego profilu zaufanego będzie dokładnie taką samą procedurą jak w przypadku tymczasowych rozwiązań. Wiadomo już, że wszystkie tymczasowe profile zaufane, które były ważne przez 3 miesiące, stały się „z automatu” profilami o trzyletnim terminie ważności. 

Do czego służy profil zaufany

Profil zaufany, to narzędzie, które umożliwia sprawny i bezpieczny kontakt z urzędem oraz jego pracownikami. To nic innego jak zbiór zaszyfrowanych danych, który pozwala potwierdzić naszą tożsamość w sieci. Dzięki niemu, mamy pewność, że nikt w sieci nie może się pod nas podszywać, przynajmniej w relacjach z instytucjami państwowymi, czy samorządowymi. 

Najprościej rzecz biorąc, profil zaufany to taki wirtualny dokument tożsamości, którym możemy „wylegitymować” się, załatwiając jakiekolwiek sprawy, dokładnie w taki sposób jak robimy to dowodem osobistym w urzędzie.

Co można załatwić dzięki profilowi zaufanemu?

Z każdym kwartałem wydłuża się lista spraw, które jesteśmy w stanie załatwić przez internet. Dzięki PZ możemy bez opuszczania swojego domu skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, konta rządowego mójGOV, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ten sam sposób możemy wysłać pismo ogólne do urzędu, dopełnić niektórych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego (np. zgłosić narodziny dziecka, lub wnioskować o odpis aktu urodzenia), zameldować się, lub wymeldować, sprawdzić stan punktów karnych, rozliczyć podatki oraz korzystać z coraz popularniejszej i bardzo praktycznej aplikacji mObywatel. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna. 

Ile osób korzysta z profilu zaufanego?

Więcej niż ¼ wszystkich Polaków posiada już profil zaufany. Aktualnie korzysta z niego 11,3 mln osób. W 2020 roku o PZ wystąpiło 2,5 mln obywateli Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!