Czym są e-Doręczenia?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o e-Doręczeniach, czyli tzw. doręczeniach elektronicznych. Już wiadomo, że z uwagi na pandemię i koniecznie testy, nowa możliwość komunikacji między obywatelem a administracją wystartuje dopiero w październiku, a nie jak zapowiadano wcześniej w lipcu. Czym są e-Doręczenia?

Czym są e-Doręczenia?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 czerwca 2021

Co zmieniają e-Doręczenia?

Możliwość e-Doręczeń pozwala na dwustronną komunikację między obywatelami a administracją publiczną, za pośrednictwem łącz internetowych. Zarówno każdy urząd jak również obywatel i przedsiębiorca będą mieli jeden adres do kontaktu oraz właściwie zabezpieczoną przed cyberatakami skrzynkę na e-Doręczenia. 

Zmniejszy to zapotrzebowanie na papier. Usługa będzie w swojej istocie mocno przypominała maile, które od lat są jednym z kluczowych kanałów komunikacji. Usługa, wzmocniona zapisami ustawowymi wprowadza mechanizmy prawne nadające moc wysyłanym w ten sposób wezwaniom czy urzędowym decyzjom. Musi spełniać także dość zaawansowane wymogi z dziedziny bezpieczeństwa.

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak

Kto będzie korzystał z e-Doręczeń?

Mechanizm e-Doręczeń ma być wykorzystywany zarówno w procesach administracyjnych jak również sądowych i cywilnych. W przypadku tych obywateli, którzy nie są biegli w cyfrowych technologiach, przewidziano rozwiązanie hybrydowe. Będzie ono polegało na przetworzeniu korespondencji, która zostaje nadana elektronicznie na wersję papierową. Takie postępowanie nazywane jest przez urzędników „publiczną usługą hybrydową”.

To pokazuje, jak duży nacisk kładziony jest na komunikację „bez papieru”, która gwarantuje szybkość i sprawność doręczeń oraz transparentność procesu wymiany informacji. To bardzo ważne w przypadku większości złożonych postępowań, np. administracyjnych. 

Kiedy e-Doręczenia wejdą w życie?

Niestety pierwszy możliwy termin wejścia w życie przepisów o e-Doręczeniach, zapowiadany na 1 lipca 2021 roku jest już nieaktualny. Jak wyjaśnia rząd, do opóźnienia przyczyniła się pandemia koronawirusa, która przyblokowała możliwość przeprowadzenia zaawansowanych testów systemu elektronicznych doręczeń. 

Z tego powodu zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie nowych przepisów z 1 lipca 2021 roku na 5 października 2021 roku. Kilkumiesięczne opóźnienie ma zagwarantować, że nowa usługa ruszy bez większych problemów i będzie w pełni funkcjonalna. 

Co zmienią e-Doręczenia?

W ocenie sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusza Cieszyńskiego, e-Doręczenia są jednym z najważniejszych projektów cyfrowych w ostatnich latach. Wprowadzi polskie urzędy i instytucje, a tym samym ich kontakt z obywatelami, na zupełnie inny poziom. Dlatego to newralgiczny system, który musi być perfekcyjnie przygotowany”– tłumaczy minister. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!