Łatwiej o mandat w Warszawie w strefie płatnego parkowania

Będzie jeszcze łatwiej o mandat w Warszawie w strefie płatnego parkowania. Zarząd Dróg Miejskich z trzech do siedmiu zwiększy flotę pojazdów, które weryfikują, czy kierowcy zaparkowanych aut w płatnej strefie wnieśli stosowną opłatę, czy też nie.

Łatwiej o mandat w Warszawie w strefie płatnego parkowania
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 sierpnia 2021

Szybka identyfikacja parkujących bez biletu

Stołeczna instytucja odpowiadająca m.in. za strefę płatnego parkowania jeszcze bardziej chce uszczelnić system obowiązujący w centrum miasta. Od półtora roku sprawdza się system e-kontroli, który opiera się na flocie trzech elektrycznych samochodów. Każdy z nich wykonuje pracę, której efekty i skuteczność ZDM porównuje do 10 dwuosobowych patroli pieszych. 

Najwyraźniej nowy system się przyjął, o czym świadczą liczby. W ciągu półtora roku trzy elektryczne i uzbrojone w nowoczesne rozwiązania pojazdy przejechały ponad 116 tys. kilometrów i skontrolowały… prawie 5,5 mln pojazdów. Ponad 250 tysięcy z nich parkowało bez uiszczonej opłaty za parkowanie, co w skutkowało karami. 

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąUkarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąAnna Malinowska


Jak działają samochody do kontroli płatnego parkowania?

Jak wyjaśniono na stronie warszawskiego ratusza, każdy samochód służący do sprawdzania stref płatnego parkowania ma zamontowane na dachu specjalne urządzenie wyposażone w kamery i czujniki. Ich główną funkcją jest skanowanie tablic rejestracyjnych wszystkich aut w strefie. System automatycznie wyłapuje pojazdy, których kierowcy nie zapłacili za postój. 

Aby wyeliminować pomyłki, kontrola przeprowadzana jest dwa razy w krótkim odstępie czasu. Chodzi o to, by automatycznie nie ukarać tych użytkowników, którzy na przykład idą do parkomatu uiścić należną opłatę. Auta kontrolne posiadają także czytniki RFID, które rozpoznają specjalne etykiety, uprawniające posiadaczy do bezpłatnego korzystania z miejsc postojowych. Każde przewinienie jest dokumentowane fotograficznie, dzięki czemu ukarani kierowcy, mogą zobaczyć dowód na specjalnej stronie internetowej. 

Od kiedy więcej aut do patrolowania strefy płatnego parkowania?

Nowe auta do e-kontroli mają pojawić się w stolicy w ciągu dwóch miesięcy, a zatem ich flota urośnie do siedmiu sztuk. ZDM nie wyklucza kolejnych zakupów. Również jesienią w specjalne systemy do elektronicznej kontroli zostaną wyposażeni pracownicy patroli pieszych.

Skuteczność kontroli strefy płatnego parkowania

Zdaniem ZDM, odkąd na ulicach pojawiły się auta do elektronicznej weryfikacji opłat za parkowanie liczba wezwań… spadła z 1,5 tys. dziennie do 1-1,2 tys. Efekty działania mobilnego systemu inspirują także inne miasta. Podobne rozwiązanie wg strony warszawskiego ratusza ma pojawić się w Trójmieście. Warszawskim system interesują się także inne europejskie miasta np. Wilno. 

Jaka kara za parkowanie bez opłaty?

W ubiegłym roku kara za parkowanie bez uiszczenia opłaty w Warszawie wzrosła z 50 do 250 złotych. Od stycznia podniesiono także stawki za samo parkowanie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!