Co zrobić, by dostać 300 plus przed 1 września?

Rodzice, którzy chcą odebrać 300 plus na wyprawkę jeszcze przed początkiem roku szkolnego, czyli 1 września, nie powinni dłużej czekać i już złożyć przez internet odpowiedni wniosek. Wiadomo, że do tej pory zrobiło to blisko 2 mln osób uprawnionych. ZUS wypłaca świadczenie według kolejności napływających zgłoszeń.

Co zrobić, by dostać 300 plus przed 1 września?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 sierpnia 2021

Do kiedy można wnioskować o 300+?

Wnioski na świadczenia 300+ wypłacane w ramach programu „Dobry start” można składać do 30 listopada 2021 roku. Jeśli jednak komuś zależy na czasie, np. na przelewie w „szczycie” wydatków związanych z wyprawką, powinien jak najszybciej spełnić wymagane formalności. 

Jak poinformowało ministerstwo rodziny w komunikacie „Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku”– czytamy.

Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Mikołaj Frączak

Ile pieniędzy trafiło już na "Dobry start"?

Według statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który od tego roku jest jedyną instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń, w ciągu miesiąca od uruchomienia naboru wypłacono już świadczenia w łącznej wysokości 478 mln złotych. Do tej pory świadczenie przyznano rodzicom 2,3 mln dzieci. To ciągle mało, bowiem w 2020 roku z tej samej akcji skorzystało 4,4 mln uczniów. 

300 plus po nowemu

Mimo tego, po pierwszym miesiącu, nabór pozytywnie ocenia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - „procedura naboru wniosków i przyznawania świadczeń przebiega sprawnie. Mimo wakacji, rodzice już myślą o początku roku szkolnego i związanych z tym wydatkami” – powiedziała. Z kolei prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapewnia, że „pieniądze w ramach programu przelewane są na bieżąco. Staramy się, aby rodzicie i opiekunowie otrzymali wsparcie w ramach programu tak szybko, jak to możliwe”. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie „Dobry start” można od tego roku przesyłać wyłącznie drogą on-line. Jest to możliwe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portalu Empatia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Świadczenie przysługuje na każde uczące się dziecko od 7. do 20. roku życia, a w przypadku stwierdzonej niepełnosprawności do 24. roku życia. Nie ma ustalonych progów dochodowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!