Szybsza wypłata odszkodowań dzięki… notatkom policyjnym on-line
Czas dostarczenia informacji o zdarzeniach znacznie się skrócił dzięki notatkom policyjnym on-line. To przekłada się na szybszą wypłatę odszkodowań – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak działa ten system?
- Michał Górecki
- /
- 5 sierpnia 2021
Jak notatki policyjne trafiają do ubezpieczycieli?
Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, aż 2/3 notatek policyjnych (czyli tzw. kart zdarzeń) trafia do systemu do dwóch godzin od momentu zdarzenia. Zmiana jest radykalna, bowiem 12 miesięcy temu, taka notatka była wprowadzana średnio w czasie dwóch dni.
Jak informuje UFG - „Notatki policyjne są ważnymi dokumentami umożliwiającymi zakładom ubezpieczeń weryfikację zgłaszanych do nich szkód. Już teraz notatki w większości są wprowadzane do systemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia” – dowiadujemy się z komunikatu funduszu.
Średni odsetek kart zdarzenia, które zostały wypełnione na miejscu, wynosi dla całego kraju 84%. Są jednak i takie jednostki, które osiągnęły już wynik 95%.
Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?Mikołaj Frączak
System komunikacji między ubezpieczycielami a policją
Nowy system został opracowany we współpracy UFG, Policji oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przy jego powstawaniu wzięto pod uwagę potrzeby i możliwości zainteresowanych stron.
Pierwsze elementy były już gotowe w 2018 roku, jednak ograniczały się one jedynie do skrócenia procesu wymiany informacji, dzięki rezygnacji z nośników fizycznych. „Cieszymy się, że Policja zrobiła następny krok i od początku maja tego roku korzysta z funkcjonalności mobilnej, co nie tylko przyspieszy przekazywanie notatek ubezpieczycielom, ale też poprawi jakość zawartych w nich informacji – mówi cytowana w komunikacie Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak działa wymiana informacji między policją a ubezpieczycielami?
Z komunikatu UFG wynika, że polska policja dysponuje obecnie 9 tysiącami urządzeń mobilnych. Pozwalają one na przygotowanie i przesłanie notatek w formie elektronicznej. Co ciekawe moduł do wprowadzania danych jest całkowicie mobilny i jest zintegrowany z takimi bazami danych jak PESEL, czy CEPIK. Wbudowany moduł lokalizacji satelitarnej automatycznie zapisuje współrzędne miejsca zdarzenia. Dane są zapisywane na bieżąco na serwerach centralnych.
Jak wynika z informacji UFG zakłady ubezpieczeniowe, w których uczestnicy zdarzenia wykupili polisy OC, mają informację o zdarzeniu drogowym w ciągu… 7 minut od chwili wprowadzenia do systemu. Co ważne, informacje te są wysyłane wyłącznie do tych towarzystw ubezpieczeniowych, które są bezpośrednio zainteresowane danym wydarzeniem.
Dzięki temu istnieje możliwość zdecydowanie szybszej reakcji i rozpoczęcia procesu likwidacji szkody. Zdaniem ubezpieczyli takie rozwiązanie, już teraz wyraźnie wpływa na przyspieszenie wypłaty należnych odszkodowań.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.