Szybsza wypłata odszkodowań dzięki… notatkom policyjnym on-line

Czas dostarczenia informacji o zdarzeniach znacznie się skrócił dzięki notatkom policyjnym on-line. To przekłada się na szybszą wypłatę odszkodowań – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak działa ten system?

Szybsza wypłata odszkodowań dzięki… notatkom policyjnym on-line
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 sierpnia 2021

Jak notatki policyjne trafiają do ubezpieczycieli?

Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, aż 2/3 notatek policyjnych (czyli tzw. kart zdarzeń) trafia do systemu do dwóch godzin od momentu zdarzenia. Zmiana jest radykalna, bowiem 12 miesięcy temu, taka notatka była wprowadzana średnio w czasie dwóch dni. 

Jak informuje UFG „Notatki policyjne są ważnymi dokumentami umożliwiającymi zakładom ubezpieczeń weryfikację zgłaszanych do nich szkód. Już teraz notatki w większości są wprowadzane do systemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia” – dowiadujemy się z komunikatu funduszu. 

Średni odsetek kart zdarzenia, które zostały wypełnione na miejscu, wynosi dla całego kraju 84%. Są jednak i takie jednostki, które osiągnęły już wynik 95%. 

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?Mikołaj Frączak


System komunikacji między ubezpieczycielami a policją

Nowy system został opracowany we współpracy UFG, Policji oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przy jego powstawaniu wzięto pod uwagę potrzeby i możliwości zainteresowanych stron. 

Pierwsze elementy były już gotowe w 2018 roku, jednak ograniczały się one jedynie do skrócenia procesu wymiany informacji, dzięki rezygnacji z nośników fizycznych. „Cieszymy się, że Policja zrobiła następny krok i od początku maja tego roku korzysta z funkcjonalności mobilnej, co nie tylko przyspieszy przekazywanie notatek ubezpieczycielom, ale też poprawi jakość zawartych w nich informacji – mówi cytowana w komunikacie Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak działa wymiana informacji między policją a ubezpieczycielami?

Z komunikatu UFG wynika, że polska policja dysponuje obecnie 9 tysiącami urządzeń mobilnych. Pozwalają one na przygotowanie i przesłanie notatek w formie elektronicznej. Co ciekawe moduł do wprowadzania danych jest całkowicie mobilny i jest zintegrowany z takimi bazami danych jak PESEL, czy CEPIK. Wbudowany moduł lokalizacji satelitarnej automatycznie zapisuje współrzędne miejsca zdarzenia. Dane są zapisywane na bieżąco na serwerach centralnych. 

Jak wynika z informacji UFG zakłady ubezpieczeniowe, w których uczestnicy zdarzenia wykupili polisy OC, mają informację o zdarzeniu drogowym w ciągu… 7 minut od chwili wprowadzenia do systemu. Co ważne, informacje te są wysyłane wyłącznie do tych towarzystw ubezpieczeniowych, które są bezpośrednio zainteresowane danym wydarzeniem. 

Dzięki temu istnieje możliwość zdecydowanie szybszej reakcji i rozpoczęcia procesu likwidacji szkody. Zdaniem ubezpieczyli takie rozwiązanie, już teraz wyraźnie wpływa na przyspieszenie wypłaty należnych odszkodowań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!