12 tys. zł na dziecko: Rodzice staną przed wyborem

Trwają konsultacje projektu ustawy, która reguluje wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wiadomo, że ma to nastąpić 1 stycznia 2022 roku. Pewne jest, że rodzice, którzy skorzystają ze świadczenia, staną przed ważnym wyborem. 

12 tys. zł na dziecko: Rodzice staną przed wyborem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 sierpnia 2021

12 tys. na dziecko? Rodzice zdecydują

Na początku warto wyjaśnić jeden z mitów, który narósł przy okazji dyskusji o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Wprowadzenie nowego świadczenia, nie oznacza, że uprawnieni rodzice dostaną od razu pełną pulę obiecanych środków. Nie będzie zatem sytuacji, w której jednego dnia ich konto zasili kwota 12 tysięcy złotych. Świadczenie będzie rozłożone na raty. Jakie? Właśnie o tym będą decydować rodzice i sami wybiorą najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny. 

12 tys złotych na dziecko – przez jeden rok czy dwa lata?

Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rodzice, którzy będą uprawnieni do świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będą mogli sami zdecydować, czy świadczenie będzie im wypłacane przez rok w wysokości 1000 złotych miesięcznie, czy przez dwa w kwocie 500 złotych na każdy miesiąc. 

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – rozwiązania prawne

O innych możliwościach politycy na razie nie wspominają, próżno ich także szukać we wspomnianym projekcie ustawy. A zatem, nie będzie można otrzymać całej kwoty naraz lub rozkładać jej na dowolne raty. Są dwie opcje i jeden wybór – tak najpewniej będzie wyglądała wypłata świadczenia.

Dla kogo 12 tys. na dziecko?

Jak wyjaśnia resort rodziny, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest skierowany do rodzin z dziećmi na utrzymaniu. W założeniu, pieniądze mają wspomóc rodziców w utrzymaniu swojej pociechy, a także pokryć wydatki (choćby częściowo) ponoszone na opiekę nad nimi. 

Projekt ustawy precyzuje, że wspomniane świadczenie będzie przysługiwało na każde drugie oraz kolejne dziecko, jednak dopiero od momentu ukończenia przez nie 12. miesiąca życia. Maksymalnie pomoc może napływać do momentu, w którym pociecha skończy 36. miesięcy, czyli trzy lata. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a Polski Ład

Proponowane rozwiązanie jest częścią proponowanego przez rząd pakietu rozwiązań pod nazwą „Polski Ład”. Wiele wskazuje na to, że data inauguracji programu zaplanowana na 1 stycznia 2022 roku, nie jest, póki co zagrożona. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!