Coraz lepsze nastroje konsumentów są dobrym sygnałem dla inwestorów
Z danych publikowanych przez GUS wyraźnie wynika, że po okresie „wielkiej smuty” związanej z pandemią stopniowo poprawia się nastawienie konsumentów. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej co prawda pozostaje od dawna poniżej zera, ale od listopada 2020 do maja 2021 roku wzrosła z -29,2 do -14,6 punktów.
- Monika Świetlińska
- /
- 6 sierpnia 2021
Podobnie jest z będącym w sferze szczególnego zainteresowania analityków wyprzedzającym wskaźnikiem ufności konsumenckiej. Jego wzrost w tym samym okresie jest nawet bardziej dynamiczny (z -30,1 do -8,9 punktów).
Konsumenci spodziewają się poprawy sytuacji ekonomicznej
Te wyniki oznaczają, że polscy konsumenci cały czas nie oceniają dobrze bieżącej sytuacji ekonomicznej, spodziewają się jednak jej znaczącej poprawy. Optymistyczne nastawienie konsumentów wiąże się z ich zwiększoną skłonnością do dokonywania zakupów. Co za tym idzie — również z perspektywą przyspieszenia wzrostu gospodarki jako całości.
Skąd wziąć pieniądze na biznes?Michał Górecki
– Inwestorzy bardzo uważnie analizują możliwości ożywienia rynków konsumpcyjnych. Z przyszłego wzrostu gospodarczego powinny skorzystać nie tylko spółki giełdowe, ale również inwestujące w ich akcje fundusze inwestycyjne, a także fundusze venture capital i private equity. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmiemy pod uwagę zmienione warunki, w jakich obecnie funkcjonują rynki kapitałowe – mówi Paweł Kruszyński, członek zarządu w Grupie Assay.
Oprocentowanie posiadaczy lokat
Powodów do zadowolenia z pewnością nie mogą mieć posiadacze lokat bankowych. Ich oprocentowanie w większości banków spadło poniżej 1%. Przy inflacji zbliżającej się do 5%, wartość ulokowanych w bankach środków będzie spadać o około 4% w ciągu roku.
Inwestorzy stracili swój ulubiony instrument, będący źródłem stabilnego, pasywnego przychodu i charakteryzujący się niskim ryzykiem. Rzeczywistość gospodarcza zmusza ich więc do zmiany strategii. Aby mogli zarobić na lokowaniu swoich środków, muszą wykazać się bardziej aktywną postawą. Kapitał musi przepłynąć z nierentownych lokat bankowych do funduszy inwestycyjnych lub bezpośrednio do konkretnych przedsięwzięć gospodarczych.
Podatek od ubezpieczenia na życieMikołaj Frączak
To zjawisko będzie miało kilka istotnych konsekwencji. – Po pierwsze, poprawi się pozycja przetargowa przedsiębiorstw względem inwestorów. Przedsiębiorstwom będzie łatwiej o kapitał, choć jeszcze całkiem niedawno problemy z jego pozyskaniem były największą przeszkodą w rozwoju polskich startupów. Coraz częściej to inwestorzy będą musieli zabiegać o możliwość uczestnictwa w perspektywicznych projektach. Nawet słabiej przygotowane projekty będą miały coraz większe szanse na uzyskanie finansowania – twierdzi Paweł Kruszyński z Grupy Assay.
Wzrost ryzyka związanego z inwestowaniem kapitału
Drugą konsekwencją będzie więc wzrost ryzyka związanego z inwestowaniem kapitału. Inwestorzy nie tylko będą musieli aktywnie poszukiwać atrakcyjnych możliwości – ich sukces będzie również uzależniony od umiejętności oceny i redukcji ryzyka. Sam wybór obiektu inwestycji wymaga rozległej wiedzy i doświadczenia, a o pomyłkę może być bardzo łatwo.
W przypadku instrumentów finansowych należy się liczyć z ogromną zmiennością rynkową. Natomiast przy angażowaniu kapitału w konkretne przedsiębiorstwa sytuacja staje się jeszcze trudniejsza. Niezliczona ilość czynników może decydować o sukcesie bądź porażce.
Obligacje korporacyjne nadal w cenie. Polacy chcą lokować kapitał w fintechachGrzegorz Szulik
Po trzecie więc, skuteczne inwestowanie w coraz większym stopniu będzie się stawać domeną profesjonalistów. Doradcy inwestycyjni, fundusze typu venture capital lub private equity oraz coraz bardziej popularne alternatywne spółki inwestycyjne będą pełnić rolę podmiotów redukujących ryzyko ponoszone przez inwestorów.
Zatrudniając ekspertów z dziedziny ekonomii, finansów, marketingu czy prawa, będą one w stanie zbudować znacznie bardziej rentowne portfele inwestycyjne niż inwestorzy indywidualni. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynkach inwestycyjnych, niewielu inwestorów będzie w stanie uciec przed rosnącą inflacją bez pomocy profesjonalistów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.