Rusza program wsparcia dla rolników w związku z ASF

Program wsparcia gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej uruchamia ministerstwo rolnictwa. To pierwszy zintegrowany program pomocy w związku ze stratami, jakie wynikają z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Rusza program wsparcia dla rolników w związku z ASF
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 sierpnia 2021

Jaka pomoc dla rolników w związku z ASF?

Program wdrażany przez ministerstwo rolnictwa obejmuje instrumenty, które już istnieją w systemie pomocowym. Niektóre rozwiązania zostały zmodyfikowane. Chodzi m.in. o odbudowę gospodarstw, które zostały dotknięte skutkami choroby ASF w naszym kraju. 

Zgodnie z komunikatem resortu pomoc obejmie takie obszary jak: bioasekuracja gospodarstw, eliminacja następstw zjawiska niższej ceny skupu żywca w strefach występowania choroby oraz osłona już zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych. Pomoc dotyczy także działań związanych z odbudową pogłowia trzody chlewnej oraz wsparciem przetwórstwa.

Ile pieniędzy na pomoc w związku z ASF?

Całkowita kwota wsparcia dla rolników, którzy odczuli skutki ASF ma wynieść 200 mln złotych. 

Na pierwszy filar pomocy tj. bioasekurację rząd przeznaczył 15 mln złotych. Program przewiduje refundację 50% wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją gospodarstw.

Jak zgłosić szkodę rolniczą 2021?Jak zgłosić szkodę rolniczą 2021?Michał Górecki

Rolnicy otrzymają zwrot kosztów związanych z zakupem mat dezynfekujących, sprzętu do dezynfekcji, a także zakupu specjalistycznej odzieży ochronnej. 

Wyrównanie w związku z zaniżoną ceną skupu żywca

Rząd przeznaczy 150 mln złotych na wyrównanie kwoty niższego dochodu uzyskanego przez rolników w związku z niższą ceną skupu żywca na terenach dotkniętych ASF. Nabór wniosków ma zostać uruchomiony jeszcze w sierpniu 2021 roku. Pomoc ma jednak objąć pierwsze półrocze 2021 roku. 

Osłona zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych

15 mln złotych z budżetu ARiMR zostanie przeznaczony na osłonę finansową zaciągniętych przez rolników zobowiązań cywilnoprawnych. Wsparcie polega na zaciągnięciu nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie bieżących zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów trzody chlewnej, którzy prowadzili hodowlę na obszarach objętych zakażeniami afrykańskim pomorem świń. Pieniądze mogą trafić na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań, związanych z prowadzoną działalnością. Nabór wniosków na takie wsparcie trwa w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Wsparcie związane z odbudową pogłowia świń

Te działania realizowane są przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w formie nieoprocentowanych pożyczek oraz ARiMR poprzez preferencyjny kredyt z państwową dopłatą do oprocentowania. Nabór wniosków do KOWR już trwa, natomiast w ARiMR ma zostać uruchomiony jeszcze w tym miesiącu.

Pieniądze na wsparcie przetwórstwa i skróconego łańcucha dostaw

W przypadku inwestycji w przetwórstwo można liczyć na środki pomocowe z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!