Zobacz, co zrobić, by legalnie nie płacić abonamentu RTV
Zgodnie z prawem istnieje lista osób zwolnionych z obowiązku opłacania abonamentu. Niewiele osób jednak wie, że osoba zaliczona do I grupy inwalidzkiej, nie zostanie zwolniona z tego obowiązku automatycznie. Konieczne jest oświadczenie. Zobacz, co zrobić, by w pełni legalnie nie płacić abonamentu RTV.
- Mikołaj Frączak
- /
- 10 sierpnia 2021
Co zrobić, by być zwolnionym z abonamentu RTV?
Lektura obowiązujących przepisów wskazuje, że z opłat abonamentowych zwolniony jest szereg osób, np. tych, które mają już 60 lat i prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia. To samo prawo przysługuje osobom, które zostały zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej. Problem w tym, że wiele osób myśli, że prawo do niepłacenia abonamentu uzyskuje się automatycznie. Nic z tych rzeczy! Zainteresowany musi podjąć określone czynności. W przeciwnym razie powinien płacić abonament w dalszym ciągu!
Jak skorzystać z prawa do niepłacenia abonamentu RTV?
Jak wyjaśniono na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) osoba, która jest uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych, musi przedstawić na najbliższej poczcie dokument potwierdzający to uprawnienie. Może to być np. zaświadczenie o przyznanej grupie inwalidzkiej, czy decyzja z ZUS o ustaleniu wysokości emerytury.
Oprócz tego użytkownik odbiorników RTV ma obowiązek przedstawić zaświadczenie, które można ściągnąć z tej strony internetowej.
Abonament radiowo-telewizyjny 2022 – jakie stawki?Mikołaj Frączak
Oświadczenie o spełnianiu warunków zwolnienia z abonamentu
Oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych, oprócz podstawowych danych osobowych abonenta zawiera także m.in. adres do korespondencji oraz miejsce korzystania z odbiornika.
Poniżej należy zaznaczyć odpowiednie uprawnienie, na które się powołujemy.
Od kiedy mogę nie płacić abonamentu RTV?
Zgodnie z zawartym we wzorze oświadczenia pouczeniem, zwolnienie obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. W nieco innej sytuacji są osoby, które ukończyły 75. rok życia. W ich przypadku mowa o miesiącu następującym po ich siedemdziesiątych piątych urodzinach.
Ponadto - „Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych, z wyjątkiem osób, które ukończyły 75 lat, obowiązane są zgłosić w placówce pocztowej operatora wyznaczonego zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 30 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła” – czytamy w wyjaśnieniu do oświadczenia.
Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu?
Z płacenia abonamentu zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły 75 rok życia, inwalidzi pierwszej grupy, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby, które mają co najmniej 60 lat, nabyły już prawa emerytalne, ale wysokość świadczenia nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia wyliczanego przez GUS.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.