Na jakiej głębokości położyć kabel elektryczny w ziemi?
Wiele osób planujących zewnętrzną instalację elektryczną na swoim podwórku, lub dopiero uzbrajający działkę w energię, zadają pytanie, na jakiej głębokości należy położyć kabel elektryczny. To ważne dla właściwego zaplanowania prac, skalkulowania kosztów oraz decyzji, jaki zakres robót możemy zrobić we własnym zakresie.
- Anna Malinowska
- /
- 9 sierpnia 2021
Kabel pod ziemią – projekt instalacji
Niezależnie od tego, czy uzbrajamy nowo zakupioną działkę, czy montujemy oświetlenie planowanego ogrodu, i tak będziemy musieli skorzystać z pomocy elektryka z uprawnieniami, który zaprojektuje dla nas instalację. Część prac jesteśmy jednak w stanie zrobić we własnym zakresie. Mowa, chociażby o wykonaniu wykopu, w którym położymy kabel. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym inwestycja zostanie wykonana zgodnie ze sztuką i zasadami bezpieczeństwa.
Profesjonalny projekt jest jednak niezbędny. Chodzi przecież o bezpieczeństwo nas wszystkich, a także trwałość i bezawaryjność całej instalacji. Pamiętajmy, że kabel położony w ziemi, jest wystawiony na działanie niekorzystnych warunków takich jak, np. woda. Ważne również, by był odpowiednio oznaczony, by nie utrudniać sobie życia w przypadku kolejnych prac ziemnych w przyszłości. Na całe szczęście są na to sposoby. Inny katalog zasad dotyczy sytuacji, w których kabel „krzyżuje się” z innymi instalacjami – nawet jeśli zostały one poprowadzone na różnych głębokościach.
Na jakiej głębokości kładzie się kabel?
Co do zasady, wzdłuż linii planowanego przebiegu kabla należy zrobić wykop na głębokość 80 cm. Wprawdzie znajdziemy zalecenia wskazujące jedynie na 70 cm, ale dodatkowy margines pozwoli nam na wykonanie dziesięciocentymetrowej podsypki z piasku, na której zostanie ułożony kabel.
Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoMichał Górecki
Jak ułożyć kabel w wykopie?
Ważne, aby jego długość oraz trasa przebiegu były dobrane tak, aby w żadnym miejscu kabel nie był zbytnio naprężony. Przyjrzyjmy się dobrze, czy w pobliżu nie ma żadnych kamieni, korzeni czy innych elementów, które mogą uszkodzić izolację. Z tego samego powodu, ułożony kabel należy przysypać warstwą „czystego piasku”. Tutaj spotykamy się z różnymi wskazaniami co do grubości tej warstwy. Przyjmuje się, że powinna być grubsza niż podsypka. Standardowo to ok. 15-20 cm.
Pamiętajmy także, by kabel układany był możliwie w liniach prostych, a zmiana kierunku jego przebiegu powinna odbywać się po łagodnym łuku. Nie powinien być on nigdzie skręcony, lub zbytnio załamany. Co prawda właściwości fizyczne kabla nie pozwolą nam na jego przesadne zgięcie np. pod kątem 90 stopni, jednak nie przesadzajmy z „zakrętami”.
Dlaczego nad kablem kładzie się niebieską folię?
Kiedy przysypaliśmy kabel, połóżmy niebieską folię? Dlaczego? Fachowo nazywa się ją folią ostrzegawczą, która będzie ważnym sygnałem w przypadku kolejnych wykopów w przyszłości. Dzięki niej podczas przyszłych prac dowiemy się, że oto, zbliżamy się do kabla energetycznego. Dla ustandaryzowania przyjęło się, że dla instalacji elektrycznych stosuje się folię właśnie w kolorze niebieskim. Potem zostaje nam jedynie zakopanie wykopu na całej długości i wyrównanie terenu.
Krzyżowanie się kabla energetycznego z innymi instalacjami
W przypadku uzbrojenia działki, trudno będzie pewnie wyeliminować „skrzyżowań” między różnymi instalacjami np. z rurą wodociągową, gazową, kanalizacyjną czy światłowodem. Wszędzie gdzie istnieje taka sytuacja, kabel powinien być włożony w rurę osłonową o długości minimum jednego metra. (50 cm w każdą stronę od punktu skrzyżowania). Ważne jest także zachowanie odległości w pionie między kablem a inną instalacją, która powinna wynosić minimum 50 cm.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.