Jak wygląda procedura odwołania ministra z rządu?

Przy okazji odwołania ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, pojawiają się w sieci pytania o to, jak wygląda procedura dymisji ministra, oraz kto zastępuje go do czasu powołania jego następcy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zapoznać się z postanowieniami Konstytucji. Co na ten temat mówi ustawa zasadnicza? 

Jak wygląda procedura odwołania ministra z rządu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Gdzie określona jest procedura dymisji ministra z rządu?

Procedurę odwołania ministra z rządu określa obowiązująca Konstytucja RP z 1997 roku. Stosowne zapisy na temat funkcjonowania rządu znajdziemy w Rozdziale VI „Rada Ministrów i Administracja Rządowa”

Zgodnie z artykułem 147 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku, Rada Ministrów składa się z prezesa Rady Ministrów, czyli premiera, oraz ministrów. Ustawa zasadnicza dopuszcza powołanie w skład rządu wiceprezesów Rady Ministrów, czyli potocznie wicepremierów. Zarówno premier, jak i wicepremier mogą, choć wcale nie muszą, pełnić funkcję ministra. W przypadku Jarosława Gowina mieliśmy do czynienia z takim połączeniem funkcji – wiceprezesa Rady Ministrów oraz szefa resortu rozwoju, pracy i technologii. 

Jak wygląda procedura dymisji ministra? 

W omawianym przypadku zastosowanie ma artykuł 161 Konstytucji, zgodnie z którym - „Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, dokonuje zmian w składzie Rady Ministrów”. Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika rządu Piotra Müllera, premier zwrócił się we wtorek (10.08.) do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z zajmowanego stanowiska wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. 

Kto zastępuje odwołanego ministra? 

Zgodnie z prawem, do czasu powołania następcy odwołanego ministra, jego obowiązki pełni premier. Jak wynika z konferencji prasowej, tak będzie również w tym przypadku. Na jak długo? Na razie nie wiadomo. 

Inne możliwości dymisji ministra

Zgodnie z art. 157 ust. 1 Konstytucji Członkowie Rady Ministrów ponoszą przed Sejmem solidarną odpowiedzialność za działalność Rady Ministrów”Z kolei art. 159 stanowi, że Sejm może wyrazić konkretnemu ministrowi wotum nieufności. „Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów”. Jeśli sejm udzieli wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, wówczas „Prezydent Rzeczypospolitej odwołuje ministra”.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!