Jak wygląda procedura odwołania ministra z rządu?

Przy okazji odwołania ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, pojawiają się w sieci pytania o to, jak wygląda procedura dymisji ministra, oraz kto zastępuje go do czasu powołania jego następcy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zapoznać się z postanowieniami Konstytucji. Co na ten temat mówi ustawa zasadnicza? 

Jak wygląda procedura odwołania ministra z rządu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Gdzie określona jest procedura dymisji ministra z rządu?

Procedurę odwołania ministra z rządu określa obowiązująca Konstytucja RP z 1997 roku. Stosowne zapisy na temat funkcjonowania rządu znajdziemy w Rozdziale VI „Rada Ministrów i Administracja Rządowa”

Zgodnie z artykułem 147 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku, Rada Ministrów składa się z prezesa Rady Ministrów, czyli premiera, oraz ministrów. Ustawa zasadnicza dopuszcza powołanie w skład rządu wiceprezesów Rady Ministrów, czyli potocznie wicepremierów. Zarówno premier, jak i wicepremier mogą, choć wcale nie muszą, pełnić funkcję ministra. W przypadku Jarosława Gowina mieliśmy do czynienia z takim połączeniem funkcji – wiceprezesa Rady Ministrów oraz szefa resortu rozwoju, pracy i technologii. 

Jak wygląda procedura dymisji ministra? 

W omawianym przypadku zastosowanie ma artykuł 161 Konstytucji, zgodnie z którym - „Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, dokonuje zmian w składzie Rady Ministrów”. Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika rządu Piotra Müllera, premier zwrócił się we wtorek (10.08.) do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z zajmowanego stanowiska wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. 

Kto zastępuje odwołanego ministra? 

Zgodnie z prawem, do czasu powołania następcy odwołanego ministra, jego obowiązki pełni premier. Jak wynika z konferencji prasowej, tak będzie również w tym przypadku. Na jak długo? Na razie nie wiadomo. 

Inne możliwości dymisji ministra

Zgodnie z art. 157 ust. 1 Konstytucji Członkowie Rady Ministrów ponoszą przed Sejmem solidarną odpowiedzialność za działalność Rady Ministrów”Z kolei art. 159 stanowi, że Sejm może wyrazić konkretnemu ministrowi wotum nieufności. „Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów”. Jeśli sejm udzieli wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, wówczas „Prezydent Rzeczypospolitej odwołuje ministra”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!