Pierwszy miesiąc programu „Mój elektryk”. Ile złożono wniosków?

Minął pierwszy miesiąc od rozpoczęcia programu „Mój elektryk”. Póki co, w jego ramach o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego mogą ubiegać się jedynie osoby fizyczne. Ile złożono wniosków w ciągu pierwszych 30 dni działania programu? Sprawdził to IBRM „Samar”. 

Pierwszy miesiąc programu „Mój elektryk”. Ile złożono wniosków?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Popularność programu „Mój elektryk”

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” sprawdził, jak wiele osób fizycznych zgłosiło chęć pozyskania dotacji na zakup samochodu elektrycznego w ramach programu „Mój elektryk”. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego można składać wnioski o bezzwrotne wsparcie. 

Ile wniosków złożono w programie „Mój elektryk”?

Jak ustalił IBRM „Samar” do godziny ósmej rano 10 sierpnia 2021 roku, Polacy złożyli łącznie 401 wniosków. Łączna kwota w nich zawarta to prawie 8,2 mln złotych, z czego 20% to wnioski od posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Dofinansowanie z programu „Mój elektryk”?

Zgodnie z zasadami programu, osoby fizyczne mogą liczyć na bonus przy zakupie samochodu elektrycznego w wysokości 18.750 złotych. W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny kwota ta wynosi 27 tys. złotych. Ministerstwo chce upowszechnić pojazdy elektryczne szczególnie w rodzinach wielodzietnych. W ich przypadku nie będą miały zastosowania limity całkowitej wartości samochodów, których zakup będzie dofinansowany z programu. 

Mój elektryk. Dopłaty do leasingu samochodów elektrycznychMój elektryk. Dopłaty do leasingu samochodów elektrycznychAnna Malinowska

Mój elektryk” dla firm coraz bliżej

Pod koniec lipca NFOŚiGW ogłosił nabór banków, które planują wziąć udział w dystrybucji dopłat do leasingu pojazdów na prąd lub wodór. Zgodnie z przyjętymi zasadami programu z bezzwrotnego wsparcia zakupu, bądź leasingu bezemisyjnych samochodów będą mogły korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy, samorządy oraz instytucje. Program ma funkcjonować w latach 2021-2026, a jego budżet to aktualnie pół miliarda złotych, z czego 400 mln ma być przeznaczone właśnie na dopłaty do leasingu. 

Wsparcie kierowane przez NFOŚiGW do przedsiębiorców i samorządów upowszechni stosowanie pojazdów zeroemisyjnych. Dzięki temu zostanie potrojona liczba samochodów elektrycznych w Polsce, co pozwoli na dalszy rozwój infrastruktury ładowania oraz produkcji na potrzeby rynku samochodów zeroemisyjnych” – powiedział kilka tygodni temu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!