Mój elektryk. Dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza programem dopłat do samochodów elektrycznych „Mój Elektryk”, ogłosił, że szuka banków zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu. Wiadomo, że w grę wchodzą pojazdy zeroemisyjne – zarówno elektryczne jak i wodorowe.

Mój elektryk. Dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 lipca 2021

Od kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych?

Nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych ruszył już 12 lipca 2021 r., jednak póki co, dotyczy one tylko osób fizycznych. Spółki, samorządy i instytucje muszą jeszcze poczekać. 

Teraz pojawił się jednak ważny sygnał dla przedsiębiorców, bowiem NFOŚiGW ogłosił nabór banków, które chciałyby brać udział w dystrybucji dopłat do leasingu bezemisyjnych pojazdów napędzanych energią elektryczną lub wodorem.

Od kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych? Program Mój elektrykOd kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych? Program Mój elektrykAnna Malinowska

Mój elektryk – zasady leasingu

Zgodnie z zasadami programu „Mój elektryk” bezzwrotnego dofinansowania zakupu bądź leasingu samochodów na prąd lub wodór będą mogły korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy, samorządy oraz różnego rodzaju instytucje. Program ma być wdrażany w latach 2021-2026, a jego budżet to aktualnie 0,5 mld złotych, z czego 0,4 mld ma być przeznaczone właśnie na dopłaty do leasingu. 

W ocenie ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, aby mówić o sukcesie programu „Mój elektryk” trzeba uruchomić dopłaty do leasingu. „Wsparcie kierowane przez NFOŚiGW do przedsiębiorców i samorządów upowszechni stosowanie pojazdów zeroemisyjnych. Dzięki temu zostanie potrojona liczba samochodów elektrycznych w Polsce, co pozwoli na dalszy rozwój infrastruktury ładowania oraz produkcji na potrzeby rynku samochodów zeroemisyjnych”  powiedział minister. 

Dodał, że budowa systemu dystrybucji dopłat do leasingu, który będzie przyjazny dla beneficjentów odbyła się przy udziale uwag ze strony banków oraz firm leasingowych. 

Leasing aut elektrycznych – zasady

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zobowiązał się, że udostępni bankom, które włączą się do programu „Mój Elektryk” środki finansowe, które dalej będą przekazywane korzystającym z leasingu. NFOŚiGW ma tutaj przede wszystkim na myśli firmy.

2 sierpnia rusza nabór, podczas którego banki będą mogły zgłosić się do programu. Będą musiały na wstępie zadeklarować gotowość operacyjnego startu systemu, który pozwoli na dystrybucję dopłat do leasingu w ciągu 90-dni od chwili podpisania umowy z Funduszem. „Banki będą zobowiązane do podjęcia współpracy z każdą zainteresowaną firmą leasingową, która zgłosi takie zainteresowanie na każdym etapie wdrażania programu »Mój elektryk«” informuje fundusz. Nabór chętnych banków potrwa cztery tygodnie. 

Jaki system dopłat do leasingu?

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski przekonuje, że system dystrybucji dopłat ma być przyjazny dla firm i całkowicie zintegrowany z modelem finansowania samochodów przez leasing. „Wnioski o dopłaty do leasingu aut zeroemisyjnych będą składane u pracownika firmy leasingowej, który będzie odpowiadał również za umowę leasingową. Banki będą podejmowały – w imieniu NFOŚiGW – decyzje o przyznaniu dotacji w ciągu 20 dni od przekazania wniosku do banku przez firmę leasingową. Tak prosty dostęp do dopłat na leasing aut elektrycznych jest możliwy tylko dzięki ścisłej współpracy NFOŚiGW z przedstawicielami sektora bankowego oraz leasingowego” – zaznacza Lorkowski. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!