Do sklepików szkolnych dociera pomoc – setki tysięcy złotych od ZUS

Zwolnienia z opłacania składek na łączną kwotę 300 tys. złotych oraz postojowe na 700 tys złotych – taką pomoc w ostatnich dniach otrzymali prowadzący sklepiki szkolne, które podczas lockdownu stanęły często na progu bankructwa. Osoby prowadzące takie punkty handlowe mogą cały czas wnioskować o pomoc. 

Do sklepików szkolnych dociera pomoc – setki tysięcy złotych od ZUS
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 lipca 2021

Pomoc dla sklepików szkolnych 

Pieniądze na wsparcie sklepików szkolnych „znalazły się” dzięki nowelizacji tarczy antykryzysowej. Zmiana w prawie przewiduje pomoc dla przedsiębiorców, którzy w szkołach oraz innych placówkach oświatowych zajmują się sprzedażą artykułów spożywczych, papierniczych czy piśmienniczych dla uczniów, słuchaczy bądź wychowanków. 

Mowa tutaj o działalności oznaczonej kodami PKD 47.11.Z oraz 47.19.Z. Ustawodawcy wzięli tutaj pod uwagę fakt, że przedsiębiorcy zajmujący się takim biznesem dotkliwe odczuli skutki wprowadzenia zdalnej edukacji. 

Zwolnienie z opłacania składek dla sklepików szkolnych

Jak informuje ZUS Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach”. W przypadku działalności prowadzonej wyłącznie w szkołach, wykazanie takiego spadku przychodów nie powinno być problemem. Są firmy, w których spadek przychodów sięgnął nawet 100%. 

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?Anna Malinowska

Postojowe dla właścicieli sklepików szkolnych

Drugą formą pomocy dla właścicieli sklepików w szkołach jest świadczenie postojowe. Można je uzyskać tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali oni spadek przychodów minimum o 40%. W maksymalnym wymiarze postojowe może być wypłacone pięć razy, w wysokości 2.080 zł. W celu uzyskania takiej pomocy, konieczne jest złożenie wniosku RSP-SK.

Duże zainteresowanie wsparciem dla sklepików szkolnych


Jak mówi cytowana w komunikacie ZUS dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Agata Wiśniewska-Półtorak „Zainteresowanie pomocą w ramach nowej odsłony  tarczy jest stosunkowo duże. Do tej pory przyjęliśmy blisko 200 wniosków o świadczenie postojowe. Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek to takich wniosków trafiło do ZUS już ponad 180. Przypominam, że o zwolnienie mogą się ubiegać również przedsiębiorcy, którzy opłacili składki. Jeśli spełnią odpowiednie warunki na ich kontach pojawi się nadpłata. Mogą wówczas złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie)”.

Pomoc dla pilotów wycieczek i przewodników

Pomoc w formie zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku przysługuje także pilotom wycieczek oraz przewodnikom turystycznym, świadczącym usługi na rzecz muzeów. Wnioski można składać przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!