Spłata pożyczki przed terminem a zwrot części prowizji

Spłata pożyczki przed terminem powoduje, że instytucja, która nam ją udzieliła, musi dobrze skalkulować zwrot części prowizji oraz innych opłat – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Regulator przyjrzał się ostatnio, jak do tych rozliczeń podchodzi spółka Provident Polska.

Spłata pożyczki przed terminem a zwrot części prowizji
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 sierpnia 2021

Wcześniejsza spłata pożyczki. Jak nie przepłacić?

W ostatnich dniach szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję ws. znanej firmy pożyczkowej Provident Polska. Regulator informuje, że chodzi o błędne rozliczenia z konsumentami, którzy spłacili zobowiązania przed terminem określonym w umowie. Urząd przypomina, że „w takiej sytuacji, zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe mają obowiązek oddać konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów pożyczki”. 

Takie rozstrzygnięcie wynika nie tylko z prawa krajowego, ale także interpretacji potwierdzonej dwa lata temu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Tymczasem, jak wyjaśnia UOKiK, wspomniana firma w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki, wyłączył opłatę przygotowawczą oraz koszty prowizji. 

UOKiK: 2,7 mln złotych kary za sprzedaż na pokazachUOKiK: 2,7 mln złotych kary za sprzedaż na pokazachAnna Malinowska

Wcześniejsza spłata pożyczki a prawa konsumenta 

Jak tłumaczy Tomasz Chróstny, - Konsument, który przed terminem spłaci pożyczkę lub kredyt konsumencki, ma prawo odzyskać część wszystkich pobranych opłat proporcjonalnie do skrócenia czasu kredytowania. Kwota zwrotu powinna być obliczona metodą liniową, która jest transparentna i sprawiedliwa. Jako Urząd robimy wszystko, aby uporządkować kwestię tych rozliczeń i wyeliminować z rynku nieprawidłowości”.

UOKiK przyznaje, że wprowadzenie jasnych i uczciwych zasad udało się w przypadku większości banków oraz sporej części firm trudniących się w udzielaniu pożyczek. Teraz jak zapewnia regulator, do tego grona dołącza Provident Polska. Firma musi nie tylko poprawić swoje działania w tej sprawie, ale także usunąć skutki wcześniejszych naruszeń praw konsumentów. Mowa o osobach, które spłaciły szybciej pożyczkę w okresie między 16 maja 2016 roku a datą, w której decyzja UOKiK zostanie uprawomocniona.

O czym pamiętać spłacając wcześniej pożyczkę?

Każdy konsument, który posiada kredyt konsumencki, ma prawo do jego wcześniejszej spłaty. Kredytodawca nie może robić z tym problemów. Co więcej, ma obowiązek obniżenia wszelkich kosztów takiego kredytu. Mowa o takich składnikach jak opłaty, prowizje, ubezpieczenia. Pieniądze muszą zostać zwrócone konsumentowi w sposób proporcjonalny. Zakłada się, że takie wyliczenia muszą dotyczyć okresu od dnia faktycznej spłaty do daty, która została określona w umowie. Nie jest istotne kiedy konsument rzeczywiście poniósł wspomniane koszty. 

Zwrot obliczany metodą liniową

UOKiK zaznacza, że kwotę zwrotu należy wyliczyć metodą liniową. „Polega ona na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi” – wyjaśniono w komunikacie regulatora. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie UOKiK – tutaj. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!