Spłata pożyczki przed terminem a zwrot części prowizji
Spłata pożyczki przed terminem powoduje, że instytucja, która nam ją udzieliła, musi dobrze skalkulować zwrot części prowizji oraz innych opłat – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Regulator przyjrzał się ostatnio, jak do tych rozliczeń podchodzi spółka Provident Polska.
- Michał Górecki
- /
- 5 sierpnia 2021
Wcześniejsza spłata pożyczki. Jak nie przepłacić?
W ostatnich dniach szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję ws. znanej firmy pożyczkowej Provident Polska. Regulator informuje, że chodzi o błędne rozliczenia z konsumentami, którzy spłacili zobowiązania przed terminem określonym w umowie. Urząd przypomina, że „w takiej sytuacji, zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe mają obowiązek oddać konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów pożyczki”.
Takie rozstrzygnięcie wynika nie tylko z prawa krajowego, ale także interpretacji potwierdzonej dwa lata temu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Tymczasem, jak wyjaśnia UOKiK, wspomniana firma w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki, wyłączył opłatę przygotowawczą oraz koszty prowizji.
UOKiK: 2,7 mln złotych kary za sprzedaż na pokazachAnna Malinowska
Wcześniejsza spłata pożyczki a prawa konsumenta
Jak tłumaczy Tomasz Chróstny, - „Konsument, który przed terminem spłaci pożyczkę lub kredyt konsumencki, ma prawo odzyskać część wszystkich pobranych opłat proporcjonalnie do skrócenia czasu kredytowania. Kwota zwrotu powinna być obliczona metodą liniową, która jest transparentna i sprawiedliwa. Jako Urząd robimy wszystko, aby uporządkować kwestię tych rozliczeń i wyeliminować z rynku nieprawidłowości”.
UOKiK przyznaje, że wprowadzenie jasnych i uczciwych zasad udało się w przypadku większości banków oraz sporej części firm trudniących się w udzielaniu pożyczek. Teraz jak zapewnia regulator, do tego grona dołącza Provident Polska. Firma musi nie tylko poprawić swoje działania w tej sprawie, ale także usunąć skutki wcześniejszych naruszeń praw konsumentów. Mowa o osobach, które spłaciły szybciej pożyczkę w okresie między 16 maja 2016 roku a datą, w której decyzja UOKiK zostanie uprawomocniona.
O czym pamiętać spłacając wcześniej pożyczkę?
Każdy konsument, który posiada kredyt konsumencki, ma prawo do jego wcześniejszej spłaty. Kredytodawca nie może robić z tym problemów. Co więcej, ma obowiązek obniżenia wszelkich kosztów takiego kredytu. Mowa o takich składnikach jak opłaty, prowizje, ubezpieczenia. Pieniądze muszą zostać zwrócone konsumentowi w sposób proporcjonalny. Zakłada się, że takie wyliczenia muszą dotyczyć okresu od dnia faktycznej spłaty do daty, która została określona w umowie. Nie jest istotne kiedy konsument rzeczywiście poniósł wspomniane koszty.
Zwrot obliczany metodą liniową
UOKiK zaznacza, że kwotę zwrotu należy wyliczyć metodą liniową. „Polega ona na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi” – wyjaśniono w komunikacie regulatora.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie UOKiK – tutaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.