Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+

Ministerstwo Rodziny chwali się pierwszym milionem wniosków o 300+ złożonych już przez rodziców, w trakcie pierwszych 12 dni naboru. Przypomnijmy, od 1 lipca, można to zrobić wyłącznie drogą internetową. Wszystko na to wskazuje, że dokładnie tak samo będzie wyglądało wnioskowanie o świadczenie Rodzina 500+. I to już od 2022 roku!

Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 lipca 2021

Wniosek o wsparcie? Tylko przez internet

Jak wynika z danych ministerstwa rodziny, w 2018 roku na drogę internetową w przypadku wnioskowania o świadczenie „Dobry start” (300+) zdecydowało się 48% rodziców. W 2020 roku było to już 72%. Siłą rzeczy, w 2022 roku będzie to 100%, bo innej drogi nie ma. 

„Dobry start” to program oferujący wsparcie w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko od 7. do 20. roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych, do ukończenia 24 lat. Według statystyk resortu rodziny i polityki społecznej, o świadczenie w 2021 roku zawnioskowało już milion uprawnionych osób, co daje nadzieję, na sprawne przeprowadzenie naboru. 

Zmiany w programie „Dobry start”

Minister rodziny Marlena Maląg uspokaja - Ten rok przyniósł zmiany w programie „Dobry start”, a wnioski o świadczenie złożymy wyłącznie online. Jak pokazują nasze dane, Polacy nie mają z tym problemu (…) Milion wniosków złożonych w ciągu zaledwie tygodnia to doskonały wynik, bardzo nas to cieszy” – zaznaczyła.

Ci, którzy nie są za pan brat z technologiami cyfrowymi i elektroniczną administracją, mogą skorzystać z pomocy w placówkach Poczty Polskiej, KRUS-u, oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się obsługą tego świadczenia.

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Jak zmieni się 500+?

Zmiany w 300+ wydają się preludium i generalną próbą przed zmianami, jakie czekają nas w obszarze najpopularniejszego świadczenia w Polsce, czyli „Rodzina 500+”. I to już w 2022 roku! O projekcie zmian w sposobie wnioskowania oraz zarządzania programem pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym tutaj.

Przypomnijmy, zgodnie z opracowanym już projektem ustawy. W jego opisie czytamy, że przewiduje on „zmianę organu realizującego świadczenie wychowawczego (wójt, burmistrz, prezydent miasta, wojewoda) na Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Ponadto, przewidziano w nim  „zmianę dotychczasowej formy składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia poprzez wyłączenie formy materialnej wniosku papierowego, składanego bezpośrednio w siedzibie jednostki właściwej bądź za pośrednictwem przesyłki listowej i pozostawienie wyłącznie możliwości składania wniosku poprzez systemy teleinformatyczne”. 

A zatem zauważamy, że nowa odsłona 500+ jest właściwie „kopią” rozwiązań, jakie rodzice przerabiają dziś, przy okazji wnioskowania o „Dobry start”.

Powody zmian w 500+

Resort rodziny uzasadnia zmiany w 500+ niemałymi oszczędnościami, jakie uda się wygospodarować na obsłudze programu. Po wprowadzeniu zmian, w latach 2022-2032, obsługa ta będzie kosztowała państwo 427 mln złotych. To o 3,1 mld złotych mniej niż w sytuacji, w której modyfikacje nie zostałyby wprowadzone. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!