Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+
Ministerstwo Rodziny chwali się pierwszym milionem wniosków o 300+ złożonych już przez rodziców, w trakcie pierwszych 12 dni naboru. Przypomnijmy, od 1 lipca, można to zrobić wyłącznie drogą internetową. Wszystko na to wskazuje, że dokładnie tak samo będzie wyglądało wnioskowanie o świadczenie Rodzina 500+. I to już od 2022 roku!

- Mikołaj Frączak
- /
- 13 lipca 2021
Wniosek o wsparcie? Tylko przez internet
Jak wynika z danych ministerstwa rodziny, w 2018 roku na drogę internetową w przypadku wnioskowania o świadczenie „Dobry start” (300+) zdecydowało się 48% rodziców. W 2020 roku było to już 72%. Siłą rzeczy, w 2022 roku będzie to 100%, bo innej drogi nie ma.
„Dobry start” to program oferujący wsparcie w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko od 7. do 20. roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych, do ukończenia 24 lat. Według statystyk resortu rodziny i polityki społecznej, o świadczenie w 2021 roku zawnioskowało już milion uprawnionych osób, co daje nadzieję, na sprawne przeprowadzenie naboru.
Zmiany w programie „Dobry start”
Minister rodziny Marlena Maląg uspokaja - „Ten rok przyniósł zmiany w programie „Dobry start”, a wnioski o świadczenie złożymy wyłącznie online. Jak pokazują nasze dane, Polacy nie mają z tym problemu (…) Milion wniosków złożonych w ciągu zaledwie tygodnia to doskonały wynik, bardzo nas to cieszy” – zaznaczyła.
Ci, którzy nie są za pan brat z technologiami cyfrowymi i elektroniczną administracją, mogą skorzystać z pomocy w placówkach Poczty Polskiej, KRUS-u, oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się obsługą tego świadczenia.
500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska
Jak zmieni się 500+?
Zmiany w 300+ wydają się preludium i generalną próbą przed zmianami, jakie czekają nas w obszarze najpopularniejszego świadczenia w Polsce, czyli „Rodzina 500+”. I to już w 2022 roku! O projekcie zmian w sposobie wnioskowania oraz zarządzania programem pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym tutaj.
Przypomnijmy, zgodnie z opracowanym już projektem ustawy. W jego opisie czytamy, że przewiduje on „zmianę organu realizującego świadczenie wychowawczego (wójt, burmistrz, prezydent miasta, wojewoda) na Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Ponadto, przewidziano w nim „zmianę dotychczasowej formy składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia poprzez wyłączenie formy materialnej wniosku papierowego, składanego bezpośrednio w siedzibie jednostki właściwej bądź za pośrednictwem przesyłki listowej i pozostawienie wyłącznie możliwości składania wniosku poprzez systemy teleinformatyczne”.
A zatem zauważamy, że nowa odsłona 500+ jest właściwie „kopią” rozwiązań, jakie rodzice przerabiają dziś, przy okazji wnioskowania o „Dobry start”.
Powody zmian w 500+
Resort rodziny uzasadnia zmiany w 500+ niemałymi oszczędnościami, jakie uda się wygospodarować na obsłudze programu. Po wprowadzeniu zmian, w latach 2022-2032, obsługa ta będzie kosztowała państwo 427 mln złotych. To o 3,1 mld złotych mniej niż w sytuacji, w której modyfikacje nie zostałyby wprowadzone.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.