Chcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredyt

Chcesz studiować medycynę? Jeszcze w tym semestrze możesz dostać kredyt. Nowelizacja ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” otwiera przed studentami kierunku lekarskiego możliwość dodatkowego finansowania. Co ciekawe kredyt może być później umorzony.

Chcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredyt
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2021

Kredyt dla studentów medycyny

Rząd nie ukrywa, że pomysł z kredytem dla studentów kierunków lekarskich w języku polskim, to jeden ze sposobów na uzupełnienie kadry lekarzy pracujących w naszym kraju. Teraz przygotowaliśmy specjalne rozwiązania dla przyszłych lekarzy – ustawę o kredytach studenckich, która ma spowodować, że pojawi się więcej możliwości płatnego studiowania z warunkiem umorzenia pożyczki”– powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Władze liczą na to, że proponowane rozwiązanie ograniczy zjawisko emigracji absolwentów medycyny, które obecnie jest widoczne na rynku pracy medyków. 

Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Mikołaj Frączak

Kredyt dla przyszłych lekarzy – jakie zasady?

Projekt przygotowany przez ministerstwo zdrowia zakłada, że kredyt na studia medyczne będzie przysługiwał studentom kierunków lekarskich, które są prowadzone po polsku na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych”. Mowa zatem o studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz dziennych lub niestacjonarnych na uczelniach niepublicznych.

Kredyt będzie dostępny zarówno dla studentów podejmujących studia, jak i tych, którzy je kontynuują w roku akademickim 2021/2022. Pierwszy raz o to wsparcie będzie można się ubiegać już w pierwszym semestrze. 

Preferencyjne warunki kredytu dla studentów medycyny

Rząd chce, aby kredyt dla przyszłych lekarzy miał charakter preferencyjny. To oznacza, że powinno go cechować niskie oprocentowanie, a także możliwość wnioskowania o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty, czy wydłużenie tego okresu. W przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorca będzie mógł zawiesić spłatę zobowiązań z tego tytułu wraz z odsetkami nawet na rok. 

Kredyt dla studentów medycyny w praktyce

Jak informuje resort zdrowia „kredytowanie studiów odbywać się będzie w transzach wypłacanych przez bank na wyodrębniony rachunek uczelni, przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat” – czytamy w komunikacie. Wiadomo już, że w czasie trwania studiów odsetki, jakie należą się bankowi, będzie finansował Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych podlegający pod Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Kredyt na studia medyczne będzie dawał możliwość częściowego lub całkowitego pokrycia kosztów kształcenia. Co ciekawe, po spełnieniu określonych warunków, przyszły lekarz będzie mógł częściowo lub całkowicie umorzyć zobowiązania.

Kiedy kredyt na studia medyczne będzie umorzony?

Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada, że umorzenie części lub całości zobowiązań będzie możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie dwóch warunków (cytujemy za komunikatem MZ):

    1. obowiązku odpracowania studiów po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w publicznej służbie zdrowia,

    2. obowiązku uzyskania tytułu specjalisty w wymienionym okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Decyzję o tym, czy kredyt będzie umorzony, podejmie minister zdrowia, a w ograniczonym zakresie również instytucje bankowe. 

Ile kosztuje studiowanie medycyny?

Według MZ koszt studiowania na 6-letnich studiach na kierunku lekarskim w Polsce wynosi od 200 tys. do 250 tys. złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!