Limity ZUS 2022 – ile można dorobić?

Osoby, które dorabiają do renty, lub emerytury (przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego), mogą wystąpić do swoich pracodawców o podwyżkę. Wzrósł bowiem limit zarobków, po przekroczeniu którego świadczenie będzie pomniejszone. Ile wynoszą limity ZUS 2022?

Limity ZUS 2022 – ile można dorobić?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 grudnia 2021

Limity ZUS 2022

Nikt nie zabrania rencistom lub emerytom przed przekroczeniem wieku emerytalnego, by dorobić sobie do świadczeń. Jest jednak jedna uwaga. Nie można przekroczyć limitów!

Aby nie doszło do sytuacji, w której ZUS zdecyduje się zmniejszyć wcześniejszą emeryturę lub rentę, przychód nie może przekroczyć poziomu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 grudnia 2021 r. jest to kwota 3960,20 zł brutto.

SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!Anna Malinowska

Co jeśli limit zostanie przekroczony?

Jak tłumaczy ZUS -  Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2021 r. — 7354,50 zł brutto), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, ale nie więcej  niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł — dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł — dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba” – czytamy w wyjaśnieniu przedstawionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można dorabiać do renty socjalnej?

Nieco inne zasady „dorabiania” obowiązują w przypadku renty socjalnej. ZUS zawiesi takie świadczenie, jeśli przychód przekroczy 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia mówimy już o wspomnianym poziomie 3960,20 zł brutto. 

Zasady te w odniesieniu do rent socjalnych zmienią się jednak od stycznia 2022 roku. Będą one bowiem takie sam jak w przypadku emerytów oraz osób uprawnionych do rent wynikających z niezdolności do pracy. Dla wielu osób pobierających rentę socjalną będzie to oznaczało możliwość pobierania renty w pełnej lub zmniejszonej wysokości” – informuje ZUS. 

Od kiedy można dorabiać do emerytury bez ograniczeń?

Jeśli otrzymujemy wcześniejszą emeryturę i nie przekroczyliśmy powszechnego wieku emerytalnego, musimy pilnować się limitów. Sytuacja diametralnie zmienia się po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Od tego momentu można dorabiać do świadczeń z ZUS bez ograniczeń. I to nawet w przypadku, kiedy mamy do czynienia z tzw. emeryturą częściową. 

Ograniczenia nie dotyczą także osób otrzymujących z renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych lub renty rodzinne po osoba, które były uprawnione do wymienionych świadczeń. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!