SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!

Jeżeli dla własnej wygody dopisałeś w swoim telefonie numer 2075 do swojej książki telefonicznej np. jako „Wiadomości z ZUS”, przygotuj się na zmianę. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zmieni się wyświetlana treść w polu nadawcy.

SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 grudnia 2021

Korzystasz z PUE ZUS? Sprawdź ten szczegół

Każda osoba, która na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) ustawiła subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie, powinna już otrzymywać wiadomości SMS, w których w polu nadawcy będzie znajdował się skrót „ZUS”, a nie jak dotąd numer administratora 2075.

Niby szczegół, ale w czasach nasilonych ataków ze strony cyberprzestępców, wiele osób sprawdza takie szczegóły. Są użytkownicy, którzy dla własnej pewności wpisali do swojej listy kontaktów telefonie numer „2075” np. jako „informacje z ZUS”. Wszystko po to, by mieć pewność, że informacja pochodzi właśnie z tego źródła. 

Najwyraźniej dla ułatwienia ZUS zmodyfikował system wysyłania subskrybowanych informacji i zmienił to pole. Choć z drugiej strony o niczym to nie świadczy, bowiem przestępcy posiadają możliwości podszycia się pod każdy numer. Czujność warto więc zachować zawsze. 

Jak działają powiadomienia z PUE ZUS?

Każdy klient ZUS, może włączyć na PUE ZUS subskrypcję powiadomień. Dotyczą one bieżących zdarzeń na koncie. W ten sposób można się dowiedzieć np. że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał dokument w wersji cyfrowej lub wystawione zostało zwolnienie lekarskie. Ten sam system przypomina także o terminie rezerwacji wizyt w ZUS. I właśnie tych wiadomości dotyczy zmiana. Dotychczas takie wiadomości przychodziły z numeru 2075. Od 1 grudnia zamiast tego numeru jako nazwa nadawcy wyświetla się napis ZUS” – poinformowano w komunikacie.

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

Jak włączyć powiadomienia SMS w PUE ZUS?

Każda osoba, która chce włączyć subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na jej indywidualnym koncie na elektronicznej platformie, powinna zalogować się na PUE ZUS i w zakładce „Ustawienia. Konfiguracja profilu” wejść w„Ustawienia subskrypcji”. Powiadomienie może przychodzić zarówno SMS-em na podany numer telefonu, jak równieżna adres e-mail. Wybór należy do użytkownika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!