SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!

Jeżeli dla własnej wygody dopisałeś w swoim telefonie numer 2075 do swojej książki telefonicznej np. jako „Wiadomości z ZUS”, przygotuj się na zmianę. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zmieni się wyświetlana treść w polu nadawcy.

SMS-y od ZUS. Ta zmiana może dotyczyć Ciebie!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 grudnia 2021

Korzystasz z PUE ZUS? Sprawdź ten szczegół

Każda osoba, która na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) ustawiła subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie, powinna już otrzymywać wiadomości SMS, w których w polu nadawcy będzie znajdował się skrót „ZUS”, a nie jak dotąd numer administratora 2075.

Niby szczegół, ale w czasach nasilonych ataków ze strony cyberprzestępców, wiele osób sprawdza takie szczegóły. Są użytkownicy, którzy dla własnej pewności wpisali do swojej listy kontaktów telefonie numer „2075” np. jako „informacje z ZUS”. Wszystko po to, by mieć pewność, że informacja pochodzi właśnie z tego źródła. 

Najwyraźniej dla ułatwienia ZUS zmodyfikował system wysyłania subskrybowanych informacji i zmienił to pole. Choć z drugiej strony o niczym to nie świadczy, bowiem przestępcy posiadają możliwości podszycia się pod każdy numer. Czujność warto więc zachować zawsze. 

Jak działają powiadomienia z PUE ZUS?

Każdy klient ZUS, może włączyć na PUE ZUS subskrypcję powiadomień. Dotyczą one bieżących zdarzeń na koncie. W ten sposób można się dowiedzieć np. że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał dokument w wersji cyfrowej lub wystawione zostało zwolnienie lekarskie. Ten sam system przypomina także o terminie rezerwacji wizyt w ZUS. I właśnie tych wiadomości dotyczy zmiana. Dotychczas takie wiadomości przychodziły z numeru 2075. Od 1 grudnia zamiast tego numeru jako nazwa nadawcy wyświetla się napis ZUS” – poinformowano w komunikacie.

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

Jak włączyć powiadomienia SMS w PUE ZUS?

Każda osoba, która chce włączyć subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na jej indywidualnym koncie na elektronicznej platformie, powinna zalogować się na PUE ZUS i w zakładce „Ustawienia. Konfiguracja profilu” wejść w„Ustawienia subskrypcji”. Powiadomienie może przychodzić zarówno SMS-em na podany numer telefonu, jak równieżna adres e-mail. Wybór należy do użytkownika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS
Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!