Ogromna popularność prawa jazdy w telefonie

Mobilna wersja prawa jazdy pojawiła się dokładnie rok temu. Od tego czasu wirtualny dokument zdobył ogromne zainteresowanie wśród kierowców. Ile osób korzysta mPrawa Jazdy? Mamy dokładne statystyki.

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 grudnia 2021

Rok bez prawa jazdy

Jak przypomina KPRM, dokładnie 5 grudnia 2020 roku, zniknął obowiązek wożenia ze sobą tradycyjnego prawa jazdy. Co więcej, wprowadzono wówczas elektroniczną wersję takiego dokumentu, która w pakiecie aplikacji mObywatel, jest dostępna dla każdej osoby posiadającej uprawnienia do prowadzenia pojazdów. 

Popularność mPrawa Jazdy

Jak wynika z rządowych statystyk od 5 grudnia 2020 roku, w ciągu zaledwie 12 miesięcy, cyfrowy dokument aktywowało w swoich smartfonach prawie 4 mln kierowców. Do okrągłej liczby zabrakło niewiele. Na liczniku aktywacji mPrawa Jazdy jest obecnie 3.949.826 osób. To oznacza, że każdego dnia na takie rozwiązanie decyduje się przeszło 10,5 tysiąca osób. Trzeba przyznać, że to bardzo dobry wynik.

Najwięcej osób aktywowało mPrawo Jazdy już w dniu premiery tego rozwiązania. Było to dokładnie 147.577 kierowców, a dzień później 101.112. W podziale na miesiące, najpopularniejszy był jednak lipiec 2021 roku, kiedy w telefonach Polaków przybyło 602.819 mPraw Jazdy. 

Jak wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii AM?Jak wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii AM?Martyna Kowalska


Jak działa mPrawo Jazdy?

Mobilna wersja prawa jazdy bazuje na danych, które są zawarte w państwowej Centralnej Ewidencji Kierowców. To oznacza, że policjant drogówki, może „odebrać” nam uprawnienia... wirtualnie. 

W czasie kontroli funkcjonariusze mają pełny dostęp do aktualnych danych. Nie tylko mówimy o punktach karnych, ale także fakcie zatrzymania prawa jazdy np. na 3 miesiące za znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. 

Czy mPrawo Jazdy zastąpi tradycyjne „prawko”?

Warto jednak pamiętać, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego dokumentu. Prawo traktuje mobilną wersję jako „odzwierciedlenie danych”, które znajdują się w zwykłym prawie jazdy. Niewiele więc wskazuje na to, że cyfrowa wersja dokumentu wyprze z użycia tradycyjne „prawko”. To, że nie musimy go wozić ze sobą, nie oznacza, że nie jest nam ono do niczego potrzebne. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!