Nowa wersja aplikacji mObywatel

Do sklepów z aplikacjami trafiła nowa wersja mObywatela. Na razie nie jest ona dostępna dla każdego. Algorytm wybrał losowo 200 tysięcy użytkowników, którzy jako pierwsi będą mogli zainstalować najnowszą wersję wirtualnego portfela na dokumenty. Co zmienia się w aplikacji mObywatel? 

Nowa wersja aplikacji mObywatel
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 grudnia 2021

Nowa aplikacja mObywatel po pierwszych testach

Jeszcze w wakacje KPRM zwrócił się do osób używających na co dzień aplikacji mObywatel o pomoc w testach nowej odsłony programu. 200 testerów zapoznało się z najnowszą odsłoną rządowej aplikacji i oceniło użyteczność nowych rozwiązań.

Teraz testy najnowszej wersji mObywatela znacznie przyspieszyły. „Postanowiliśmy zweryfikować działanie nowej wersji aplikacji na próbie obejmującej aż 200 tysięcy użytkowników” – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, minister Adam Andruszkiewicz. Pozostała część użytkowników tego rozwiązania będzie mogła zaktualizować aplikację kilka dni później. 

Co się zmienia w mObywatelu?

Najnowsza odsłona aplikacji mObywatel zawiera kilka usprawnień. Są drobne, ale bardzo ułatwiające logowanie. Nie będzie na przykład konieczności dodatkowego wybierania przycisku potwierdzającego wpisanie kod PIN. Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa zdecydowano się na wdrożenie nowego i bardzo silnego algorytmu szyfrowania danych (AES-256)

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak

mObywatel może żądać zmiany PIN

KPRM informuje, że część użytkowników w związku z wprowadzonymi modyfikacjami, może zostać poproszona przez system o ustalenie nowego numeru PIN.

mObywatel ma specjalne rozwiązanie dla... kolejarzy

Wśród nowości, które z pewnością ucieszą pracowników kolei i ich rodziny, jest dodanie do aplikacji dokumentu uprawniającego do realizacji zniżek na podróże” – informuje KPRM. Mowa o opcji „Ulgowa Usługa Transportowa”.

Kto odpowiada za aplikację mObywatel?

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Z kolei deweloperem oraz twórcą programu jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy i jego zespół.Aplikacja mObywatel nazywana jest często cyfrowym portfelem na dokumenty. Jej zaletą jest to, że jest całkowicie bezpłatna oraz bardzo bezpieczna.

Użytkownicy mObywatela mogą korzystać m.in., z cyfrowych wersji (odzwierciedlenia danych) dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów, Unijnego Certyfikatu COVID-19, Karty Dużej Rodziny, legitymacji szkolnych i studenckich. Ponadto, zawiera także takie opcje jak e-recepty lub możliwość przechowywania i okazywania biletów np. kolejowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!