fb

INTERWENCJA: Inspekcja pracy o segregacji pracowników w pomorskiej firmie

Czy wyniki kontroli PIP w człuchowskim Polstyrze przyniosą korzystny dla pracowników finał? Przypomnijmy, w pomorskim zakładzie produkcyjnym podzielono ich na niezaszczepionych i zaszczepionych. Ci pierwsi mieli nakaz noszenia maseczek pod rygorem dyscyplinarki. Ci drudzy nosili plakietki "jestem zaszczepiony". Sprawę zgłosili naszej redakcji.

INTERWENCJA: Inspekcja pracy o segregacji pracowników w pomorskiej firmie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 grudnia 2021

Plakietki, maseczki, szczepienia

W pierwszej połowie tego roku zarząd Zakładu Polstyr w Człuchowie wprowadził nowe zasady dystansu społecznego.

- W naszej firmie mamy wyraźny podział na osoby zaszczepione i niezaszczepione. Tylko zaszczepieni są zwolnieni z noszenia maseczek. Niezaszczepieni co prawda dostają w zakładzie maski, ale jest to zwyczajna maseczka jedna na cały dzień pracy. Pracujemy w zamkniętym zakładzie produkcyjnym, gdzie unosi się para z toksycznymi związkami. Bez masek bywa ciężko, a co powiedzieć, kiedy przez całą zmianę pracujemy w jednej maseczce niedostosowanej do warunków pracy – mówił nam latem jeden z rozmówców.  

Zakład pracy wprowadza plakietki Zakład pracy wprowadza plakietki 'Jestem zaszczepiony'. Pracownicy zbulwersowaniMonika Świetlińska

- Wszystkie osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek ochronnych na terenie zakładu — potwierdził nam wówczas prezes zakładu, Jarosław Ustianowski. 

Utworzone zostały osobne brygady składające się tylko z osób zaszczepionych i tylko z osób niezaszczepionych. Nakazano nosić pracownikom zaszczepionym specjalne plakietki z napisem: "jestem zaszczepiony przeciwko covid-19". Jak udało nam się dowiedzieć, wielu pracowników odmówiło ich noszenia.

Restrykcje ze zwolnieniem włącznie

"Brak maseczki lub jej nieprawidłowe noszenie będzie traktowane jako łamanie przepisów BHP z całą mocą restrykcji do zwolnienia z pracy włącznie" - napisano w piśmie do pracowników podpisanym przez prezesa spółki. 

Plakietki i opaski "jestem zaszczepiony", maseczki tylko dla niezaszczepionych. Człuchów — ciąg dalszy sprawyPlakietki i opaski "jestem zaszczepiony", maseczki tylko dla niezaszczepionych. Człuchów — ciąg dalszy sprawyMonika Świetlińska

Pod górkę mieli również kandydaci na pracowników. "Zobowiązuję Dział Kadr ds. Rekrutacji nowych pracowników wyłącznie zaszczepionych przeciw Covid-19 — napisał w piśmie do pracowników prezes zakładu.

Było to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie mówiąc o tym, że pracodawca nie może stawiać warunku zaszczepienia jako koniecznego do spełnienia dla kandydata do pracy. Tego rodzaju działania mogą zostać zakwalifikowane jako przejaw dyskryminacji i narazić pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Kontrola PIP

Sprawą zainteresowała się Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Przez miesiąc inspektorzy sprawdzali, czy to, co zostało wdrożone a terenie zakładu jest zgodne z Kodeksem Pracy. Kontrola trwała do 24 listopada. A o jej wynikach poinformował nas Mariusz Pokrzywiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy. 

Oto, co ustalili inspektorzy:

1. Ustalono na podstawie informacji uzyskanych od Prezesa Zarządu, że pracownicy, którzy dobrowolnie okazali zaświadczenie o szczepieniu zostali zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek. Pracownicy zaszczepieni według oświadczenia Prezesa Zarządu mają dobrowolny wybór – mogą nosić maseczki, ale nie muszą.

Segregacja sanitarna pracowników?Segregacja sanitarna pracowników? Monika Świetlińska

2. Według oświadczenia Prezesa Zarządu informacje o szczepieniach przeciwko COVID -19 nie były gromadzone w postaci list zbiorczych.

3. W okresie czerwca 2021r. pracownicy, którzy okazali dokument potwierdzający szczepienie zostali zaopatrzeni w plakietki "jestem zaszczepiony", w celu możliwości identyfikacji pracowników zwolnionych z obowiązku noszenia maseczek. Podczas kontroli nie stwierdzono stosowania przez pracowników plakietek "jestem zaszczepiony".

4. W dniach kontroli pracownicy na terenie hali produkcyjnej małej 

i dużej oraz magazynie wykonywali pracę bez maseczek ochronnych z zachowaniem dystansu społecznego. Natomiast pracownicy administracyjno-biurowi stosowali maseczki jednorazowego użytku. 

5. Pracodawca zobowiązał dział kadr do rekrutacji nowych pracowników wyłącznie zaszczepionych przeciwko COVID-19. W związku z powyższym inspektor pracy wystosował do pracodawcy wniosek o przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania wyłącznie takich danych, które przewiduje Kodeks pracy. — Z uwagi na nieprawidłowość w tym zakresie, inspektor pracy wydał wystąpienie, aby od kandydata do pracy żądać dokumentów wynikających tylko i wyłącznie z kodeksu pracy — sprecyzowała nam Agnieszka Dobrodziej, rzecznik prasowy OIP Gdańsk.

MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?Martyna Kowalska

Kontrolerzy opierali się na dokumentach i informacjach uzyskanych tylko od pracodawcy "w związku z brakiem zgody na ujawnienie faktu, że kontrola przeprowadzona jest w następstwie skargi."

Czy taki obrót sprawy satysfakcjonuje pracowników człuchowskiego zakładu? Czy władze innych firm segregujących pracowników w związku z wynikami tej kontroli mają się czego obawiać?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!