INTERWENCJA: Inspekcja pracy o segregacji pracowników w pomorskiej firmie

Czy wyniki kontroli PIP w człuchowskim Polstyrze przyniosą korzystny dla pracowników finał? Przypomnijmy, w pomorskim zakładzie produkcyjnym podzielono ich na niezaszczepionych i zaszczepionych. Ci pierwsi mieli nakaz noszenia maseczek pod rygorem dyscyplinarki. Ci drudzy nosili plakietki "jestem zaszczepiony". Sprawę zgłosili naszej redakcji.

INTERWENCJA: Inspekcja pracy o segregacji pracowników w pomorskiej firmie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 grudnia 2021

Plakietki, maseczki, szczepienia

W pierwszej połowie tego roku zarząd Zakładu Polstyr w Człuchowie wprowadził nowe zasady dystansu społecznego.

- W naszej firmie mamy wyraźny podział na osoby zaszczepione i niezaszczepione. Tylko zaszczepieni są zwolnieni z noszenia maseczek. Niezaszczepieni co prawda dostają w zakładzie maski, ale jest to zwyczajna maseczka jedna na cały dzień pracy. Pracujemy w zamkniętym zakładzie produkcyjnym, gdzie unosi się para z toksycznymi związkami. Bez masek bywa ciężko, a co powiedzieć, kiedy przez całą zmianę pracujemy w jednej maseczce niedostosowanej do warunków pracy – mówił nam latem jeden z rozmówców.  

Zakład pracy wprowadza plakietki Zakład pracy wprowadza plakietki 'Jestem zaszczepiony'. Pracownicy zbulwersowaniMonika Świetlińska

- Wszystkie osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek ochronnych na terenie zakładu — potwierdził nam wówczas prezes zakładu, Jarosław Ustianowski. 

Utworzone zostały osobne brygady składające się tylko z osób zaszczepionych i tylko z osób niezaszczepionych. Nakazano nosić pracownikom zaszczepionym specjalne plakietki z napisem: "jestem zaszczepiony przeciwko covid-19". Jak udało nam się dowiedzieć, wielu pracowników odmówiło ich noszenia.

Restrykcje ze zwolnieniem włącznie

"Brak maseczki lub jej nieprawidłowe noszenie będzie traktowane jako łamanie przepisów BHP z całą mocą restrykcji do zwolnienia z pracy włącznie" - napisano w piśmie do pracowników podpisanym przez prezesa spółki. 

Plakietki i opaski "jestem zaszczepiony", maseczki tylko dla niezaszczepionych. Człuchów — ciąg dalszy sprawyPlakietki i opaski "jestem zaszczepiony", maseczki tylko dla niezaszczepionych. Człuchów — ciąg dalszy sprawyMonika Świetlińska

Pod górkę mieli również kandydaci na pracowników. "Zobowiązuję Dział Kadr ds. Rekrutacji nowych pracowników wyłącznie zaszczepionych przeciw Covid-19 — napisał w piśmie do pracowników prezes zakładu.

Było to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie mówiąc o tym, że pracodawca nie może stawiać warunku zaszczepienia jako koniecznego do spełnienia dla kandydata do pracy. Tego rodzaju działania mogą zostać zakwalifikowane jako przejaw dyskryminacji i narazić pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Kontrola PIP

Sprawą zainteresowała się Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. Przez miesiąc inspektorzy sprawdzali, czy to, co zostało wdrożone a terenie zakładu jest zgodne z Kodeksem Pracy. Kontrola trwała do 24 listopada. A o jej wynikach poinformował nas Mariusz Pokrzywiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy. 

Oto, co ustalili inspektorzy:

1. Ustalono na podstawie informacji uzyskanych od Prezesa Zarządu, że pracownicy, którzy dobrowolnie okazali zaświadczenie o szczepieniu zostali zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek. Pracownicy zaszczepieni według oświadczenia Prezesa Zarządu mają dobrowolny wybór – mogą nosić maseczki, ale nie muszą.

Segregacja sanitarna pracowników?Segregacja sanitarna pracowników? Monika Świetlińska

2. Według oświadczenia Prezesa Zarządu informacje o szczepieniach przeciwko COVID -19 nie były gromadzone w postaci list zbiorczych.

3. W okresie czerwca 2021r. pracownicy, którzy okazali dokument potwierdzający szczepienie zostali zaopatrzeni w plakietki "jestem zaszczepiony", w celu możliwości identyfikacji pracowników zwolnionych z obowiązku noszenia maseczek. Podczas kontroli nie stwierdzono stosowania przez pracowników plakietek "jestem zaszczepiony".

4. W dniach kontroli pracownicy na terenie hali produkcyjnej małej 

i dużej oraz magazynie wykonywali pracę bez maseczek ochronnych z zachowaniem dystansu społecznego. Natomiast pracownicy administracyjno-biurowi stosowali maseczki jednorazowego użytku. 

5. Pracodawca zobowiązał dział kadr do rekrutacji nowych pracowników wyłącznie zaszczepionych przeciwko COVID-19. W związku z powyższym inspektor pracy wystosował do pracodawcy wniosek o przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania wyłącznie takich danych, które przewiduje Kodeks pracy. — Z uwagi na nieprawidłowość w tym zakresie, inspektor pracy wydał wystąpienie, aby od kandydata do pracy żądać dokumentów wynikających tylko i wyłącznie z kodeksu pracy — sprecyzowała nam Agnieszka Dobrodziej, rzecznik prasowy OIP Gdańsk.

MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?Martyna Kowalska

Kontrolerzy opierali się na dokumentach i informacjach uzyskanych tylko od pracodawcy "w związku z brakiem zgody na ujawnienie faktu, że kontrola przeprowadzona jest w następstwie skargi."

Czy taki obrót sprawy satysfakcjonuje pracowników człuchowskiego zakładu? Czy władze innych firm segregujących pracowników w związku z wynikami tej kontroli mają się czego obawiać?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!