Pracownicy niemedyczni dostaną 5000 zł jednorazowej premii
Minister Zdrowia polecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia przekazanie placówkom medycznym pieniędzy na dodatkowe wynagrodzenie za prace w związku z walką z COVID-19. Tym razem chodzi o personel niemedyczny! Kiedy pracownicy dostaną dodatkowe środki?

- Mikołaj Frączak
- /
- 8 grudnia 2021
5 tysięcy jednorazowej premii
Minister Zdrowia nowelizując polecenie adresowane do szefa NFZ, zdecydował o wprowadzeniu specjalnego świadczenia w związku z pracą z pacjentami chorymi na COVID-19. Mowa o jednorazowym świadczeniu dla personelu niemedycznego, w tym również pomocniczego. Świadczenie to będzie wynosiło 5000 zł brutto. Nowe regulacje obowiązują od początku grudnia.
Kto ma prawo do premii 5000 zł?
Zgodnie z decyzją ministra, jednorazowy dodatek „covidowy” przysługuje osobom niewykonującym zawody medyczne, które przez minimum 21 dni w okresie od czerwca 2021 do 30 listopada 2021 „wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2”. Kolejnym warunkiem jest praca „na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)” – informuje MZ. Dodajmy, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.
Świadczenie to trafi do osób, które są zatrudnione w placówce medycznej (lub firmie) zarówno na etacie, jak również na podstawie umowy cywilno-prawnej. To samo dotyczy osób pracujących dla firm wykonujących usługi na rzecz takiej placówki.
Wynagrodzenia covidowe. Nowe zasady dodatków dla medykówMartyna Kowalska
Kiedy dodatek covidowy trafi na konto?
Najpierw do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia muszą zostać przesłane dane od placówek medycznych dotyczących liczby personelu, który kwalifikuje się do takiego dodatku. Jednocześnie w zgłoszeniu musi zostać podana łączna kwota niezbędna do wypłaty takiego wynagrodzenia.
Potem wszystko ma odbywać się błyskawicznie. „Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże placówkom medycznym należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem, że przesłane przez placówki dokumenty zostały prawidłowo sporządzone i nie będą wymagały korekty lub uzupełnienia” – czytamy na stronie NFZ. Fundusz podkreśla, że czas oczekiwania na wypłatę dodatku będzie zatem zależał w głównej mierze od „jakości i kompletności” wymaganych danych, przesłanych przez placówkę medyczną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.