Pracownicy niemedyczni dostaną 5000 zł jednorazowej premii

Minister Zdrowia polecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia przekazanie placówkom medycznym pieniędzy na dodatkowe wynagrodzenie za prace w związku z walką z COVID-19. Tym razem chodzi o personel niemedyczny! Kiedy pracownicy dostaną dodatkowe środki?

Pracownicy niemedyczni dostaną 5000 zł jednorazowej premii
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 grudnia 2021

5 tysięcy jednorazowej premii 

Minister Zdrowia nowelizując polecenie adresowane do szefa NFZ, zdecydował o wprowadzeniu specjalnego świadczenia w związku z pracą z pacjentami chorymi na COVID-19. Mowa o jednorazowym świadczeniu dla personelu niemedycznego, w tym również pomocniczego. Świadczenie to będzie wynosiło 5000 zł brutto. Nowe regulacje obowiązują od początku grudnia.

Kto ma prawo do premii 5000 zł?

Zgodnie z decyzją ministra, jednorazowy dodatek „covidowy” przysługuje osobom niewykonującym zawody medyczne, które przez minimum 21 dni w okresie od czerwca 2021 do 30 listopada 2021 „wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2”. Kolejnym warunkiem jest praca „na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)” – informuje MZ. Dodajmy, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Świadczenie to trafi do osób, które są zatrudnione w placówce medycznej (lub firmie) zarówno na etacie, jak również na podstawie umowy cywilno-prawnej. To samo dotyczy osób pracujących dla firm wykonujących usługi na rzecz takiej placówki.

Wynagrodzenia covidowe. Nowe zasady dodatków dla medykówWynagrodzenia covidowe. Nowe zasady dodatków dla medykówMartyna Kowalska

Kiedy dodatek covidowy trafi na konto?

Najpierw do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia muszą zostać przesłane dane od placówek medycznych dotyczących liczby personelu, który kwalifikuje się do takiego dodatku. Jednocześnie w zgłoszeniu musi zostać podana łączna kwota niezbędna do wypłaty takiego wynagrodzenia. 

Potem wszystko ma odbywać się błyskawicznie. Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże placówkom medycznym należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem, że przesłane przez placówki dokumenty zostały prawidłowo sporządzone i nie będą wymagały korekty lub uzupełnienia” – czytamy na stronie NFZ. Fundusz podkreśla, że czas oczekiwania na wypłatę dodatku będzie zatem zależał w głównej mierze od „jakości i kompletności” wymaganych danych, przesłanych przez placówkę medyczną.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!