fb

Wynagrodzenia covidowe. Nowe zasady dodatków dla medyków

Od listopada osoby pracujące jako personel medyczny otrzymają dodatkowe wynagrodzenie covidowe – informuje Narodowy Fundusz Zdrowa. Jest ono obliczane za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem oraz stwierdzeniem zakażenia koronawirusem. 

Wynagrodzenia covidowe. Nowe zasady dodatków dla medyków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 listopada 2021

Czym jest wynagrodzenie covidowe?

Nowe zasady wynagrodzeń dla medyków zajmujących się pacjentami z podejrzeniem i stwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oznaczają według NFZ „czytelniejsze reguły przyznawania dodatku covidowego”

Jak dodaje fundusz, takich zmian oczekiwały placówki medyczne, które zajmują się leczeniem pacjentów z COVID-19. Jak się okazuje, osoby kierujące tego typu jednostkami zgłaszali problemy z doborem kryteriów, które kwalifikowały personel do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Wątpliwości dotyczyły m.in. tzw. incydentalności w udzielaniu pomocy pacjentom, którzy trafiali do szpitali z podejrzeniem lub stwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Ruszają szczepienia trzecią dawkąRuszają szczepienia trzecią dawkąMichał Górecki

Godzinowe rozliczanie opieki nad pacjentem covidowym

Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca uwagę, że „wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwia placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)”.

To oznacza, że wyeliminowane zostaną sytuacje, do których dochodziło wiosną, kiedy do dodatków covidowych zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach zakażonych koronawirusem pracowali kilka godzin w trakcie całego miesiąca. 

Korekty informacji o dodatkach

Nowe przepisy doprecyzowały granice czasowe na wprowadzenie niezbędnych korekt do informacji o liczbie personelu, kwalifikującego się do otrzymania dodatku do wynagrodzenia, a także wysokości środków niezbędnych do wypłacenia takiego bonusu. „Zgodnie z nowymi przepisami korekty informacji (za okres do 30 września 2021) o wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, łącznie z kosztami pracodawcy, kierownicy placówek medycznych muszą przekazać do NFZ, do 15 listopada 2021” - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Kto otrzyma dodatek covidowy?

Zgodnie z ustaleniami dodatek covidowy wynosi 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub innej umowy np. cywilno-prawnej, jakie należy się za każdą godzinę pracy osoby spełniającej określone przepisami kryteria.

Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił dotąd 8,2 mld zł na dodatki covidowe przewidziane dla personelu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!