Badanie lekarskie na prawo jazdy online. Jak zrobić?

Coraz częściej w dobie koronawirusa padają pytania, czy można za pomocą teleporady uzyskać orzeczenie od lekarza, dzięki któremu możemy rozpocząć naukę jazdy i kwalifikację do egzaminu na prawko. Jak wiadomo badania takie są obowiązkowe. Każdy, kto chce usiąść za kierownicą musi przejść kontrolę lekarską

Badanie lekarskie na prawo jazdy online. Jak zrobić?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 listopada 2021

Lekarz orzecznik i teleporady?

Badania przeprowadzane są przez lekarza orzecznika, który posiada uprawnienia do wystawiania zaświadczeń. Lekarz ten przeprowadza wywiad ogólny, który kieruje (choć niekoniecznie) na dalsze pogłębione badania. Jeśli przyszły kierowca posiada jakieś dysfunkcje, lekarz kieruje na konkretne badania. 

Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!Anna Malinowska

Rozporządzenie z dnia 29 sierpnia 2019 roku, w 4 paragrafie, mówi, że w ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie: narządu wzroku; narządu słuchu; układu ruchu; układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego; układu nerwowego, w tym padaczki; obturacyjnego bezdechu podczas snu; czynności nerek; cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii; stanu psychicznego; objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie; objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie; stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami; innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.

Czy zatem przy tak długiej liście badań kwalifikujących do wydania orzeczenia możliwe jest zrealizowanie wszystkich tych punktów przez internet lub telefon?

Wyłudzenia na orzeczenia online?

Jeden z serwisów online zachęca nawet do robienia badań lekarskich online na prawo jazdy online bez wychodzenia z domu. 

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?Mikołaj Frączak

- Teraz to możliwe i zgodne z prawem. Żeby zrobić badanie lekarskie na prawo jazdy przez internet wejdź tutaj... — czytamy w serwisie.

Niestety nigdzie nas wskazany link nie kieruje. Dostajemy jedynie informację, że "Wprowadzony adres nie istnieje lub nie jest już dostępny".

Oczywiście cytowany serwis powołuje się na przepisy prawa, twierdząc, że orzeczenie lekarskie do rozpoczęcia nauki jazdy uzyskane przez internet jest legalne. Pisze tu o Art. 2 [Wykonywanie zawodu lekarza], Art. 42. [Orzekanie o stanie zdrowia pacjenta; wystawianie recept] z Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przytacza je radca prawny. 

Zdroworozsądkowo jednak, czy za pośrednictwem internetu lub telefonu lekarz zbada stan psychiczny, wzrok, słuch, zmysł równowagi, serce, układ nerwowy czy układ oddechowy? Czy przez telefon możliwe jest zbadanie wszystkich objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu albo jego nadużywanie?

Prawo jazdy w telefonie. Sprawdź co musisz wiedziećPrawo jazdy w telefonie. Sprawdź co musisz wiedziećJan Wróblewski

Być może kiedyś będzie taka możliwość. Dziś jednak jej nie ma. 

Będzie aplikacja zdalnej diagnostyki?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą opracować aplikację do zdalnej diagnostyki medycznej. Czy ona okaże się skutecznym narzędziem diagnostycznym dla przyszłych kierowców?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!