Domowa Opieka Medyczna. Jak obecnie działa ten program?

Zainicjowany rok temu program DOM (Domowa Opieka Medyczna) nadal jest prowadzony. Polega on na codziennym badaniu pulsoksymetrem osób zakażonych koronawirusem. Jak wynika ze statystyk, do tej pory wykonano w ten sposób 3,5 mln pomiarów oraz 115 tys. konsultacji i teleporad. 

Domowa Opieka Medyczna. Jak obecnie działa ten program?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 listopada 2021

Program DOM – czy jest skuteczny?

O skuteczności Domowej Opieki Medycznej przekonuje ministerstwo zdrowia. Jak wynika ze statystyk resortu, prawie 5 tys. pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w porę trafiło pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego. 

W ocenie MZ w związku z notowanymi wzrostami zachorowań na COVID-19 oraz liczby osób, które przebywają w izolacji domowej, rośnie zapotrzebowanie m.in. na usługi w ramach Domowej Opieki Medycznej.

Jak działa Domowa Opieka Medyczna? 

Formuła Domowej Opieki Medycznej zakłada zdalne monitorowanie stanu zdrowia osób zakażonych koronawirusem. Jak uzasadnia potrzebę takiej formy pomocy ministerstwo zdrowia „udział w programie wyklucza ryzyko zbyt późnego zarejestrowania, że stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem pogarsza się. Ważne, by regularnie wykonywać pomiary, a system będzie monitorował wyniki i reagował na niepokojące zmiany” instruuje resort. 

Specjaliści zwracają uwagę na groźną specyfikę przebiegu COVID-19, która sprawia, że pacjenci dość szybko przechodzą z fazy bezobjawowej do ostrej niewydolności układu oddechowego. Lekarze i pielęgniarki z Centrum Kontaktu, którzy monitorują i analizują wyniki zdalnych pomiarów, podkreślają, jak ważne jest bieżące monitorowanie zdrowia. Dlatego apeluję o to, aby każdy kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa skorzystał z programu. Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie” – powiedziała cytowana w komunikacie resortu wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Domowa Opieka Medyczna: Jak zwrócić pulsoksymetr?Domowa Opieka Medyczna: Jak zwrócić pulsoksymetr?Martyna Kowalska


Niepokojące pomiary saturacji – co robić?

Jeżeli odnotowane zostaną niepokojące wyniki saturacji, czyli nasycenia tlenem krwi tętniczej, do osoby chorej zadzwoni konsultant z Centrum Kontaktu, działającego 24 godziny na dobę. Jeśli będzie taka potrzeba umówiona zostanie teleporada. W skrajnych sytuacjach do pacjenta przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. 

Domowa Opieka Medyczna w czasie czwartej fali zachorowań. 

Program Domowej Opieki Medycznej jest stale dopasowywany do aktualnych potrzeb zarówno pacjentów, jak również opiekujących się nimi lekarzy. Do dyspozycji medyków z POZ oddana została aplikacja Domowa Opieka Medyczna – Doctor, która pozwala na wgląd do wyników badań swoich pacjentów. W ten sposób lekarz sprawdzi również, czy pacjent miał kontakt z inforlinią oraz jakie porady zostały mu udzielone w czasie zdalnej konsultacji. 

Aplikacja poinformuje również lekarza POZ o tym, że zakończony został monitoring pacjenta 

Kwalifikacja pacjenta do Domowej Opieki Medycznej

Do programu Domowa Opieka Medyczna, kwalifikację danego pacjenta może zgłosić sam lekarz POZ poprzez system gabinet.gov.pl. W określonych przypadkach, program DOM zakłada także możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa. Chodzi o osoby, które przebywając na izolacji, doświadczają silnych emocji, stresu lub strachu. 

Kto może skorzystać z programu DOM?

Program DOM jest przeznaczony dla pacjentów z COVID-19, którzy ukończyli 55 rok życia i są automatycznie włączeni do takiej formy monitoringu. W przypadku młodszych pacjentów, koniecznej jest wypełnienie formularza DOM, dostępnego pod tym linkiemDrugą ścieżką jest kwalifikacja przez lekarza POZ. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!