Będzie lockdown na Boże Narodzenie 2021?

Niebawem święta Bożego Narodzenia. Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądać w tym roku. Czy spędzimy je w ścisłym lockdownie, czy jednak rząd poluzuje nieco restrykcje. To o tyle istotne pytanie, ponieważ ostatnie dni przynoszą skok ilości zachorowań. Jeszcze tydzień temu zakażeń było dwa razy mniej niż obecnie.  

Będzie lockdown na Boże Narodzenie 2021?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 listopada 2021

Liczba zakażeń rośnie

Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, dr Paweł Zmora mówił, że dzięki szczepieniom szczyt czwartej fali nadejdzie później niż przewidywano. Miał być to przełom października i listopada. Tymczasem wskaźniki zachorowań rosną systematycznie dopiero od kilku dni. Szacunki pokazują, że szczyt czwartej fali to przełom grudnia i stycznia — wówczas zachorowań może być więcej niż 15 tys. dziennie.

- Trochę się obawiam, że nawet do świąt Bożego Narodzenia możemy obserwować wysoki poziom zakażeń – mówi dr Paweł Zmora.

Co to dla nas oznacza? Problemy z celebrowaniem świąt Bożego Narodzenia coraz bardziej się urzeczywistniają. Choć tak naprawdę na razie wciąż nie ma ostatecznych informacji, czy będą obowiązywały, jak rok temu, zakaz przemieszczania się w okresie świątecznym i w czasie sylwestra.

Co na to Adam Niedzielski?

Minister zdrowia przedstawił nieco inne dane niż pulmonolog z Poznania. Według jego szacunków apogeum czwartej fali będzie na przełomie listopada i grudnia, nie grudnia i stycznia.

Urlop na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jak zaplanować wolne?Urlop na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jak zaplanować wolne?Monika Świetlińska

- To by oznaczało, że pod koniec grudnia liczba zakażeń powinna spadać i nie będzie konieczności, by stosować takie obostrzenia. Jesteśmy zaszczepieni, jeśli zadbamy o reżim noszenia maseczek nie będzie przesłanek, by przyjmować jakieś specjalne rozwiązania i apelować o ograniczane rodzinnych wizyt - mówił 2 listopada na łamach Faktów minister zdrowia, Adam Niedzielski.

– Prawdopodobieństwo, że będziemy mieć powtórkę tego, co rok temu, jest naprawdę niewielkie — dodał.

Czy są już ostateczne decyzje?

- Na razie wciąż nie ma ostatecznych informacji odnośnie zakazu przemieszczania się w okresie świątecznym ani tego, jakoby święta miałyby być odwołane - wspominał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że w ilości zakażeń nie spodziewa się obecnie tendencji spadkowej.

Jak kupić legalną choinkę na Boże Narodzenie?Jak kupić legalną choinkę na Boże Narodzenie?Mikołaj Frączak

Decyzje powinny zapaść niebawem. Tymczasem wiadomo już, jak mogą wyglądać święta w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą w tym roku odbędą się już słynne jarmarki bożonarodzeniowe według tradycyjnych zasad. Z jednym wyjątkiem. Uczestnicy będą musieli okazać dowód zaszczepienia przeciwko koronawirusowi lub udowodnić, że mają status ozdrowieńca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!