Urlop na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jak zaplanować wolne?

Jak zaplanować święta, by ostatnie dni tego roku i pierwsze kolejnego spędzić z bliskimi, nie myśląc o pracy?

Urlop na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Jak zaplanować wolne?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 grudnia 2021

8 dni urlopu, 17 dni wolnego

W tym roku Wigilia wypada w piątek, jest to jednak dzień pracujący. Tradycją jest również to, że praca tego dnia kończy się wcześniej. Zwykle pracodawcy zamykają firmy, sklepy już około godziny 14.

Niemniej ze względu na to, że pierwszy dzień świąt wypadnie w sobotę, wolne przysługujące za ten dzień możemy wykorzystać właśnie 24 grudnia. Bo przypomnijmy, że Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy mówi, że “każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”

Bon turystyczny również na wakacje 2022Bon turystyczny również na wakacje 2022Monika Świetlińska

Jest jednak od tego wyjątek. Jeżeli w umowie jest zapis, że praca będzie wykonywana w sobotę, nie przysługuje z tego tytułu odbiór  dnia wolnego. Kiedy zatem przysługuje? Jeśli praca odbywa się w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (poniedziałek — piątek), a dodatkowo wyznaczone mamy obowiązki w sobotę, należy się nam dzień wolny, który powinien zostać wykorzystany najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

Za niedzielę, 26 grudnia, nie należy nam się dzień wolny. Będzie to drugi dzień świąt. 

Przygotowania do sylwestra

Wolne za sobotę możemy również wykorzystać w poniedziałek, 27 grudnia. Wówczas, jeśli weźmiemy urlop na 28 — 31 grudnia - cały tydzień między świętami a sylwestrem mamy wolny. 

31 grudnia sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku Wigilii. Ostatniego dnia roku pracodawcy są równie wyrozumiali i zwykle zamykają zakłady pracy około godziny 14. Ta godzina to najczęściej również czas zamknięcia największych sklepów. Otwarte do godziny 17-18 są już wtedy małe osiedlowe sklepy i te, gdzie za ladą stanie właściciel. Chodzi tu najczęściej o sklepy typu Żabka.

Odbiór wolnego za 1 stycznia

W 2022 roku święto ustawowo wolne od pracy, wypadające w sobotę będzie tylko raz. I będzie to 1 stycznia — Nowy Rok. Tak jak za 25 grudnia, i za ten dzień należy nam się wolne do odbioru.

Zaległy urlop 2021Zaległy urlop 2021Michał Górecki

A co, jeśli na przykład pracownik w tym terminie, w którym pracodawca wyznaczył dzień wolny od pracy za święto występujące w sobotę, przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym? Czy pracownik ma prawo, by poprosić o wyznaczenie mu innego dnia wolnego? Niestety, nie. Pracodawca nie ma obowiązku, by oddawać pracownikowi innego dnia, np. kiedy wróci po L4 do pracy.

Weekend noworoczny można przedłużyć o cały tydzień roboczy, zwłaszcza, że 6 stycznia, Trzech Króli, czwartek jest znów dniem wolnym od pracy. Odbierając w piątek, 7 stycznia, wolne za sobotę, 1 stycznia, znów zyskamy kilka dni wolnego. Ale pod warunkiem, że deklarujemy, iż bierzemy urlop na 3-5 stycznia. 

Podsumujmy

Biorąc 8 dni urlopu, np. w dni 28 — 31 grudnia i 3-5 stycznia, i odbierając wolne za dwie soboty, np. 27 grudnia i 7 stycznia zyskujemy aż 17 dni wolnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!