Jak kupić legalną choinkę na Boże Narodzenie?

Moda na naturalne choinki nigdy nie przemija. Już na kilkanaście dni przed świętami bez trudu znajdziemy handlarzy oferujących bogaty wybór iglaków prosto z plantacji. Na co zwrócić uwagę, by nie kupić kradzionego drzewka i jak kupić legalną choinkę na Boże Narodzenie? Sprawdziliśmy.

Jak kupić legalną choinkę na Boże Narodzenie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 grudnia 2019

Kradzież choinek z lasu

Kradzież drzewek iglastych przed Bożym Narodzeniem niestety nie jest rzadkim procederem. Wciąż zdarzają się nieuczciwi handlarze, którzy oferują choinki z nielegalnych źródeł. Kradzież drzewka z lasu może zakończyć się nie tylko wysoką grzywną, ale nawet karą aresztu. Taki proceder poważnie uderza w gospodarkę leśną i przyrodę, dlatego decydując się na zakup tzw. „żywej” choinki powinniśmy upewnić się, że pochodzi z legalnego źródła.

Lasy Państwowe dzięki monitoringowi oraz patrolom Straży Leśnej często wykrywają w okresie przedświątecznym wiele prób kradzieży drzewek i wyciągają wobec amatorów cudzej własności poważne konsekwencje.

Ma tutaj zastosowanie kodeks karny, który w art. 290 przewiduje, że osoby dopuszczające się wyrębu drzewa w lesie w celu przywłaszczenia, podlegają odpowiedzialności jak za kradzież.

CZYTAJ TEŻ Zagubiona lub zniszczona przesyłka. Co robić?

Jak sprawdzić legalne pochodzenie żywej choinki?

Sprzedawcy choinek czy stroiszu z plantacji, posiadają odpowiednie dokumenty, które chętnie okazują kupującym na ich prośbę. Powinny one zawierać nazwę hodowli, jej adres, dane kontaktowe oraz pieczęć. Często drzewka posiadają odpowiednie asygnaty, w formie etykiet lub zawieszek wskazujących na ich legalne pochodzenie. W wielu przypadkach zawierają one informacje o nazwie gatunkowej drzewka oraz sposobie pielęgnacji. Wiele nadleśnictw prowadzi sprzedaż drzewek z własnych plantacji lub pozyskanych w ramach prac porządkowych gospodarki leśnej. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Drzewka można pozyskać także w przeróżnych akcjach charytatywnych, na które nadleśnictwa często oddają je nieodpłatnie.

Szukając naturalnej choinki nie tylko jesteśmy zdani na handlarzy sprzedających drzewka na parkingach, placach czy pod centrami handlowymi. Po iglaka możemy wybrać się bezpośrednio do plantacji lub siedziby nadleśnictwa. Warto jednak wcześniej telefonicznie upewnić się, czy dana jednostka prowadzi aktualnie taką sprzedaż. Zdarza się, że na kilka dni przed świętami wszystkie drzewka przewidziane na sprzedaż zostały już odebrane przez handlarzy lub pośredników.

Drzewko z supermarketu

Legalnego pochodzenia drzewka możemy być także pewni, kupując drzewko w sieci marketów. Duże firmy nie mogą pozwolić sobie na ewentualne straty wizerunkowe z powodu sprzedaży choinek niewiadomego pochodzenia. Dzięki umowom z plantacjami, sklepy często oferują takie ozdoby w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak dobrze przyjrzeć się, czy są one w dobrym stanie. Zanim trafiły do naszego marketu, często przebyły długą drogę przechodząc przez centra logistyczne i przeładunkowe. Mogą więc posiadać uszkodzenia, przesuszenia lub inne wady, które mogą popsuć walory estetyczne świątecznej ozdoby.

Zalety naturalnej choinki

Wbrew obiegowym opiniom, zakup naturalnej choinki jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż jej sztucznego odpowiednika, który po wyrzuceniu na śmietnik stanowi dużo poważniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego niż prawdziwe drzewko ulegające naturalnym procesom rozkładu. W wielu miastach powstają punkty poświątecznej zbiórki drzewek, które są odpowiednio przetwarzane lub wykorzystywane do produkcji energii. 

CZYTAJ TEŻ Pożyczka na święta. O czym warto pamiętać, aby nie stracić umiaru w szaleństwie zakupowym?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!