Elektroniczny gadżet pod choinkę? Co kupić?
Smartfon, smartwatch, tablet, konsola do gier – te przedmioty coraz częściej pojawiają się na liście gwiazdkowych życzeń. Wybór pierwszego z brzegu produktu w atrakcyjnej cenie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i może zamienić się w problem zarówno dla obdarowanego, jak i darującego. Eksperci zwracają uwagę, by dokładnie zbadać oczekiwaną funkcjonalność i kompatybilność (czyli możliwość współpracy z innymi urządzeniami) takiego gwiazdkowego prezentu.

- Michał Górecki
- /
- 18 grudnia 2019
Jak kupić praktyczny elektroniczny gadżet?
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że idąc do sklepu i prosząc sprzedawcę o „jakiś tablet” wykazujemy skrajne nieprzygotowanie do tematu zakupów. To samo dotyczy innych produktów, które mimo tej samej nazwy gatunkowej są zupełnie odmiennymi urządzeniami.
Kupując nową konsolę do gier dla siostrzeńca czy młodszego brata warto zorientować się, czy nie posiada już gier ze starszej konsoli. Wówczas wybór jest prosty – kupujemy kolejną generację tej samej firmy, w przeciwnym razie ulubione dotąd gry pozostaną zamknięte w zakurzonych pudełkach.
To samo w przypadku smartfona czy tabletu. Jeżeli wiemy, że ktoś dotąd korzystał ze sprzętu działającego na danym systemie operacyjnym, np. Android, i posiada na koncie kilka płatnych programów działających w tym środowisku, trudno oczekiwać, by pod wpływem świątecznego prezentu obdarowany przesiadł się na inny system, np. iOS i na odwrót.
Praktyczność elektronicznego gadżetu
Jeżeli wiemy, że osoba której chcemy kupić sportową opaskę czy smartwatch spędza tygodniowo godziny na basenie, powinniśmy pomyśleć o wodoodpornym sprzęcie. W przeciwnym razie elektroniczny gadżet prędzej czy później trafi do szuflady. To samo tyczy się kompatybilności niektórych urządzeń. To oznacza, że jeśli chcemy naprawdę kogoś uszczęśliwić, zróbmy solidny wywiad wśród bliskich lub znajomych. Czasem zakup nieco droższego gadżetu przyniesie dużo więcej radości obdarowanemu.
CZYTAJ TEŻ Co zrobić w razie zalania telefonu komórkowego?
Gwiazdkowy prezent a gwarancja
Rzecz jasna nie ma nic gorszego, niż sprezentowanie komuś jakiegoś przedmiotu z przyklejoną ceną na opakowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że producent każdego urządzenia daje na nie określoną gwarancję. Niezależnie od tego komu kupujemy prezent, powinniśmy zachować dowód zakupu, który będzie podstawą ewentualnych roszczeń spowodowanych usterką czy wadą fabryczną sprzętu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się podarunkiem przez dłuższy czas.
Niektórzy idą dalej i przekazują dokumenty gwarancyjne wraz z prezentem. Wszystko zależy oczywiście od tego, co i komu kupujemy. Ceny wielu produktów na rynku są powszechnie znane, więc przekazanie paragonu obdarowanemu na przykład po jakimś czasie nie będzie szczególnym faux pas.
Jaki gadżet elektroniczny dla dziecka?
Elektronika jest najbardziej pożądanym prezentowym segmentem wśród najmłodszych i trudno się temu dziwić. Już dawno zawładnęła wyobraźnią najmłodszych. Pojawia się jednak pytanie, czy na pewno chcemy, by tydzień czy dwa po wigilii przekonywać dziecko, że kolejna godzina na konsoli to strata czasu, a lekcje leżą nieodrobione na biurku. Psychologowie doradzają, by tego typu prezenty kupować z wyobraźnią i świadomością rozwoju psychologicznego dziecka, jego obowiązków oraz rozkładu zajęć. W przeciwnym razie, wymarzony gwiazdkowy prezent może stać się źródłem frustracji i niepotrzebnych konfliktów.
Podobnie jest w przypadku obdarowania dziecka z dalszej rodziny telefonem lub tabletem. Taki prezent warto skonsultować wcześniej z jego rodzicami. Może się bowiem okazać, że wychodzą oni z założenia, że w przypadku ich pociech jest jeszcze za wcześnie na tego typu gadżet.
CZYTAJ TEŻ Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.