Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?

W tym roku tysiące dzieci w Polsce znajdzie pod choinką wymarzony, pierwszy telefon komórkowy. Wiek, w którym dzieci stają się użytkownikami komórek systematycznie spada. Nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Decydując się na taki zakup, warto dobrze przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?

Kiedy pierwsza komórka dla dziecka?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 listopada 2019

Smartfon pod choinką

Wiele dzieci w wieku szkolnym na liście świątecznych prezentów, jakie chciałyby otrzymać, umieszcza na pierwszym miejscu telefon komórkowy. Zdaniem sprzedawców Boże Narodzenie obok Pierwszej Komunii to najczęstsze momenty w kalendarzu, kiedy klienci kupują taki sprzęt najmłodszym. Z jednej strony to świetna okazja do lekcji odpowiedzialności za sprzęt, wydatki i racjonalne korzystanie z technologicznych nowinek, z drugiej zaś ryzyko, że dziecko będzie nieracjonalnie korzystało ze smartfona, odsuwając na dalszy plan obowiązki szkolne czy zajęcia pozalekcyjne.

Zdaniem pedagogów to do rodziców należy indywidualna ocena, czy konkretny moment jest dobry na przekazanie dziecku telefonu z numerem i pakietem usług – np. dostępu do internetu. Jakimi kryteriami kierować się podejmując taką decyzję?

CZYTAJ TEŻ Jak przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego?

Zakaz używania telefonu w szkole

Dobrym argumentem przemawiającym za odłożeniem takiego zakupu w czasie jest zakaz używania telefonu komórkowego w szkole, do której uczęszcza dziecko. Zminimalizowane jest wówczas ryzyko efektu domina, czyli presji otoczenia rówieśników, którzy już mają telefon w kieszeni. Naturalnie, nasze dziecko nie chce być gorsze i również pragnie posiadać taki sprzęt na własny użytek. W przypadku, gdy takiego zakazu nie ma, dochodzi jeszcze jedno ryzyko – oceny dziecka w grupie rówieśniczej przez pryzmat klasy posiadanego smartfona, a to nie jest już dobre zjawisko.

Odpowiedzialne korzystanie z telefonu

Warto również dobrze przygotować taki smartfon blokując usługi premium czy ograniczając dostęp do internetu poprzez niski pakiet danych (choć z drugiej strony, w wielu szkołach jest sieć bezpłatnego WiFi). Jeżeli do tej pory mieliśmy podejrzenia o silne uzależnienie naszej pociechy od gier czy innych aplikacji dostępnych na domowym tablecie czy w użyczanym mu telefonie rodzica, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy smartfon nie pogłębi tego zjawiska i nie zamknie naszego dziecka w cyfrowym świecie. To bardzo niebezpieczne. Psycholodzy alarmują, że mechanizm takiego uzależnienia jest bardzo podobny do wielu innych nałogów, w którym nawet chwilowe odizolowanie od cyfrowych treści może powodować ataki agresji, problemy z koncentracją czy inne kłopoty natury wychowawczej.

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie jechać rowerem do szkoły? Co mówi prawo?

Przygotowanie dziecka na korzystanie z telefonu

Zabrzmi to jak truizm, ale przekazanie dziecku pierwszego telefonu powinno być poprzedzone długą, rzeczową rozmową lub całą ich serią. Należy bowiem wyjaśnić, jak racjonalnie korzystać z usług telekomunikacyjnych oraz ocenić, czy dziecko rozumie, o czym mu mówimy. W takiej sytuacji warto nastawić się właśnie na rozmowę, a nie prowadzić długiego monologu, który ograniczy nam możliwość poznania punktu widzenia dziecka oraz jego spojrzenia na racjonale korzystanie z telefonu.

Jaki telefon dla dziecka wybrać?

Mimo presji otoczenia, specjaliści odradzają wręczenie dziecku telefonu z wyższej półki cenowej. Obecnie na rynku jest duży wybór wśród tanich modeli, a także smartfonów klasy średniej. Dobrym pomysłem jest przekazanie mu swojego starego telefonu, o ile jeszcze działa i w miarę długo „trzyma” baterię. Ograniczy to stres związany ze zniszczeniem aparatu w wyniku jego upadku lub w przypadku zgubienia urządzenia. Dla dzieci taka sytuacja może być trudnym wydarzeniem. Jako rodzice powinniśmy wziąć taką możliwość pod uwagę, zabezpieczając dodatkowo sprzęt kodem PIN lub usługą geolokalizacji urządzenia aplikacją typu „znajdź telefon”. Tego typu usługi są często dostępne w firmowym oprogramowaniu producenta sprzętu.

Jeżeli wraz z telefonem dziecko otrzymuje także słuchawki, należy wyjaśnić mu kwestie bezpieczeństwa związane na przykład z przechodzeniem przez drogę lub jazdą na rowerze. Każdego roku dochodzi w Polsce do kilkudziesięciu potrąceń nieletnich pieszych, którzy słuchając głośnej muzyki wtargnęli na jezdnię prosto pod nadjeżdżający samochód. Inna rzecz to niebezpieczeństwo uszkodzenia słuchu przez długotrwałe słuchanie głośnych dźwięków.

CZYTAJ TEŻ Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

CZYTAJ TEŻ Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!