Niedziele handlowe 2020. Kiedy będą otwarte sklepy w 2020 roku?
2020 rok stoi pod znakiem zaostrzenia ograniczenia handlu w niedzielę. Zakupy będzie można zrobić tylko w kilka niedziel w ciągu roku. Zobacz kalendarz niedziel handlowych 2020 i dowiedz się, kiedy w tym roku zrobisz zakupy w niedzielę.

- Michał Górecki
- /
- 2 stycznia 2020
Niedziele handlowe 2020
Zakaz handlu w niedzielę nie jest niczym nowym. Ustawodawcy przyzwyczajali nas do tych przepisów stopniowo. Początkowo można było zrobić zakupy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku przepisy zaostrzono i pozwolono na handel jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. Od 2020 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej. Zakupy zrobimy tylko w 7 z nich.
CZYTAJ TEŻ Co zrobić z niechcianym prezentem?
Kalendarz niedziel handlowych 2020
Zakupy będzie można zrobić w 2020 roku w następujące niedziele:
- 26 stycznia
- 5 kwietnia
- 26 kwietnia
- 28 czerwca
- 30 sierpnia
- 13 grudnia
- 20 grudnia
Zakupów nie będzie można też zrobić w określone dni wolne od pracy. Są to zarówno święta państwowe, jak i kościelne. Zakaz handlu obowiązuje również w następujące dni:
- Nowy Rok
- Trzech Króli 6 stycznia
- Wielkanoc 12-13 kwietnia
- 1 maja
- 3 maja
- Boże Ciało 11 czerwca
- 15 sierpnia
- 1 listopada
- 11 listopada
- Boże Narodzenie
Ale to nie koniec zmian. Przed Świętami Wielkanocnymi, a także Bożego Narodzenia pracownicy handlu będą musieli skończyć handel do godz. 14.00.
CZYTAJ TEŻ Jak długo trzeba czekać na przesyłkę z Chin?
Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę?
Ograniczenie niedzielnego handlu nie spowoduje, że nie będziemy mogli w ogóle zrobić zakupów. Z zakazu wyłączone są apteki, sklepy dworcowe i stacje benzynowe. Otwarte mogą być też piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, kioski z prasą, a także wszystkie te sklepy, w których za ladą stał będzie właściciel sklepu. W niedzielę otwarte będą sklepy Żabka. To ze względu na lukę w prawie, którą wykorzystuje operator tej sieci. Większość z nich to punkty pocztowe, a więc mogą być czynne w dni wolne.
Rząd pracuje nad zmianą tych przepisów, aby nie było możliwości wykorzystania takiej luki w prawie. Choć zakaz handlu w niedzielę istnieje już od kilku lat, zdania na jego temat są podzielone. Rządzący wprowadzili go, by pomóc niewielkim rodzimym sklepom w walce z dużymi supermarketami. Efekt przerósł jednak wszelkie oczekiwania i przyniósł korzyści dużym sklepom, które dzięki zmasowanym akcjom promocyjnym i reklamowym nakłoniły klientów do zakupów w piątki i soboty. Obecnie wystarczy spojrzeć na parkingi przy takich sklepach w weekendy, by przekonać się, że są pełne. Tak jak kosze zakupowe klientów. Ujawniane przez sklepy dane pokazują, że zakaz handlu w niedzielę zwiększył ich obroty w weekendy nawet o 30 procent.
CZYTAJ TEŻ UOKiK: Na rynku nie brakuje niebezpiecznych zabawek!
Dla wielu właścicieli sklepów działających lokalnie niedziele handlowe przestały być atrakcyjną alternatywą. Nawet jeśli ich sklepy są otwarte w dni wolne, to klientów jest zdecydowanie mniej. Biorąc pod uwagę konieczność ponoszenia wysokich kosztów utrzymania sklepów w niedzielę (chodzi tu m.in. o przymus wypłacania podwójnego wynagrodzenia za pracę w święta), taki handel przestaje się opłacać. Wielu przedsiębiorców decydowało się więc na zamykanie swoich sklepów nawet w niedzielę, gdy handel był dozwolony.
Zwolennicy zniesienia zakazu postulują natomiast, że obecne prawo ingeruje w ich wolność robienia zakupów kiedy chcą i gdzie chcą. Na razie jednak ich głosy nie są traktowane poważnie przez rządzących.
Jaki będzie ostatecznie efekt tak mocnego zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę? Wszystko okaże się w ciągu kilku miesięcy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.