Na co zwrócić uwagę kupując lampę lub żyrandol?

Nie tylko cena, ale także prawidłowe oznakowanie gwarantujące spełnianie podstawowych norm bezpieczeństwa oraz późniejsze koszty eksploatacji, powinny być brane przez konsumentów pod uwagę w trakcie wyboru lamp i żyrandoli – apeluje w komunikacie UOKiK.

Na co zwrócić uwagę kupując lampę lub żyrandol?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 listopada 2019

Regulator przedstawił właśnie wyniki Inspekcji Handlowej, według której niemała część dostępnych na rynku opraw oświetleniowych nie spełnia wymagań stawianych przez prawo. Instytucja radzi także, na co zwrócić uwagę kupując lampę lub żyrandol.

Jak wybrać dobry żyrandol?

Wyposażenie nowego mieszkania, remont starego, a może próba odświeżenia wnętrza domu czy biura? Powodów, dla których na listę zakupów wpisujemy żyrandol lub elegancką lampę może być wiele. Jak pokazują najnowsze wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, przeprowadzonej w drugim kwartalne 2019 roku, wiele takich opraw posiada wady konstrukcyjne lub jest nieprawidłowo oznakowana. To może rzutować na bezpieczeństwo użytkowania oraz przekładać się na wysokość rachunków za prąd.

Zgodnie z zaleceniami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warto dokładnie przyjrzeć się samym oprawom, jak również informacjom zamieszczonym na opakowaniu. To ważne, jeśli chcemy zakupić żyrandol, który oprócz walorów estetycznych będzie także trwałym elementem wyposażenia naszego mieszkania oraz nie narazi nas na zbyt duże koszty eksploatacji. Tymczasem, w opinii ekspertów, wiele nieprawidłowości możemy zauważyć „gołym okiem”.

CZYTAJ TEŻ Jak przygotować się na Black Friday, by nie zwariować?

Najczęstsze problemy z lampami i żyrandolami

W drugim kwartale 2019 roku pod lupę kontrolerów z Inspekcji Handlowej trafiły 192 oprawy oświetleniowe sprzedawane w 54 sklepach, hurtowniach oraz marketach zlokalizowanych w 10 województwach. Próby nie przeszła prawie połowa sprawdzonych produktów – dokładnie aż 91 lamp dostępnych na rynku. Jak zaznaczają inspektorzy to gorszy wynik niż ten odnotowany rok wcześniej podczas podobnego badania.

Ponad połowa z zakwestionowanych partii nie miała oznaczonej nazwy producenta albo importera. Nie chodzi tu jedynie o zaspokojenie ciekawości, gdzie dana lampa została wyprodukowana lub przez kogo sprowadzona. Brak takiej informacji podważa wiarygodność produktu, jego solidność oraz przede wszystkim ogranicza możliwości dochodzenia praw konsumenckich. Spora część zakwestionowanych produktów nie miała wymaganych informacji z zakresu bezpiecznego użytkowania. To jednak nie wszystko. Zgodnie z prawem, każdy taki produkt powinien posiadać prawidłowo sporządzoną deklarację zgodności. Jak się okazało część skontrolowanych produktów nie posiadała jej w ogóle lub sposób jej przygotowania pozostawiał wiele do życzenia.

Bezpieczeństwo opraw oświetleniowych

Inspektorzy nie ograniczyli się jedynie do sprawdzenia samych oznaczeń. Do specjalistycznego laboratorium trafiło 10 opraw wymagających dodatkowej kontroli. Aż dziewięć z nich nie powinno w ogóle trafić na rynek z powodu niewłaściwego wykonania. Eksperci stwierdzili m.in. nieodpowiedni sposób izolacji przewodów, niewłaściwą ich ochronę przed uszkodzeniami, a także brak odporności na temperaturę, na jaką urządzenia lub ich części były narażone w trakcie zwyczajnej eksploatacji.

Spora grupa skontrolowanych przedsiębiorców zdecydowała się dobrowolnie usunąć formalne braki. W 15 przypadkach inspektorzy zdecydowali o zakazie sprzedaży produktów nie tylko z powodu niespełnienia wymagań, ale także bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników.

Jak wybrać bezpieczną oprawę oświetleniową?

Na podstawie wyników kontroli, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta opublikował listę porad dla osób kupujących oprawy oświetleniowe. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy żyrandol bądź lampa biurkowa, którą chcemy kupić, posiada znak CE. To deklaracja producenta, który zapewnia nas, że jego produkty są bezpieczne oraz spełniają wymagania prawne.

Warto sprawdzić, czy na produkcie, jego opakowaniu, instrukcji obsługi lub karcie gwarancyjnej znajdują się informacje identyfikujące urządzenie takie jak: nazwa, model, seria produktu, nazwa producenta lub importera wraz z danymi teleadresowymi.

CZYTAJ TEŻ Paczka nie dotarła na czas. Jak złożyć reklamację?

Istotne jest także zorientowanie się, jakie źródło światła (np. żarówka) pasuje do konkretnej oprawy. Dobrze przy okazji sprawdzić maksymalną dopuszczalną moc. Wielu konsumentów kupując lampę, zwraca uwagę jedynie na jej wygląd oraz cenę. Tymczasem ilość oraz rodzaj źródeł światła będzie miał bezpośredni wpływ na nasze rachunki za energię. Zakup taniej oprawy może generować jedynie pozorne oszczędności.

Inspektorzy zalecają, by przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt nie jest w jakikolwiek sposób uszkodzony. Ważne, aby przewody były dobrze dopasowane, a sama oprawa była stabilna. Przy okazji pamiętajmy, by kupować lampy zgodnie z przeznaczeniem. Oprawy wewnętrzne nie powinny być montowane na zewnątrz budynków.

Jeżeli po zakupie stwierdzimy jakiekolwiek nieprawidłowości lub wady, pamiętajmy o prawie do reklamacji. W razie problemów zawsze można skontaktować się z Inspekcją Handlową.

CZYTAJ TEŻ Reklamacja towaru bez oryginalnego opakowania i zwrot rozpakowanego towaru. Czy można reklamować takie towary?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!