Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!

Zdobycie „lewego” certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie przeciw COVID-19 będzie właściwie niemożliwe. Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe zabezpieczenia dla uprawnionych osób logujących się do aplikacji gabinet.gov.pl.

Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 listopada 2021

Dwuetapowe logowanie dla medyków

Logowanie do aplikacji gabinet.gov.pl będzie wymagało podania kodu przesłanego w wiadomości SMS. Z kolei przez bankowość elektroniczną będzie trzeba potwierdzić operację logowania w systemie – informuje resort zdrowia. Wiceminister Anna Goławska powiedziała, że „wten sposób zwiększamy bezpieczeństwo i zapobiegamy nieautoryzowanym logowaniom, w przypadku gdyby osoba niepowołana przejęła login i hasło pracownika medycznego”. 

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselskiSzef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselskiAnna Malinowska

Od kiedy nowe logowanie do aplikacji gabinetowej?

Dwuetapowe logowanie do aplikacji gabinetowej ruszy 22 listopada 2021 roku. Od tego dnia osobie, która chce zalogować się do systemu, nie wystarczy wyłącznie znajomość loginu oraz hasła, jak jest obecnie. Poprawna autoryzacja będzie wymagała również wprowadzenia kodu przesłanego w wiadomości SMS na numer telefonu użytkownika. Inną metodą ma być potwierdzenie w aplikacji bankowej. Wszystko zależy od tego, jaka metoda logowania zostanie wybrana przez użytkownika. 

Jak przyznaje resort zdrowia duża grupa użytkowników, która jest świadoma różnorakich zagrożeń w sferze wirtualnej, samodzielnie wymuszała podawanie kodu SMS przy logowaniu. Było to możliwe po ingerencji w ustawienia własnego konta w profilu zaufanym.

Jak zalogować się do aplikacji gabinet.gov.pl?

Do 22 listopada 2021 roku trwa okres przejściowy, w którym logowanie odbywa się na dotychczasowych zasadach. Jeśli jednak ktoś chce lepiej zabezpieczyć swój dostęp może już teraz wejść w ustawienia i wybrać opcję logowania dwuetapowego. Od 22 listopada będzie to jednak obligatoryjne rozwiązanie dla każdej osoby posiadającej konto w systemie gabinetowym. 

Lewe certyfikaty COVID – ministerstwo reaguje

Ministerstwo zdrowia przyznaje, że to rozwiązanie jest pokłosiem spraw związanych z wystawianiem UCC, czyli Unijnych Certyfikatów COVID osobom, które nie poddały się szczepieniom. Lekarze, z których kont nastąpiło wydanie tych dokumentów, utrzymywali, że dane do logowania zostały im skradzione. 

Warto pamiętać, że oprócz certyfikatów covidowych, aplikacja e-gabinet służy do wystawiania e-recept oraz e-skierowań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!