fb

Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnich

Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie od 23 listopada 2021 roku – informuje ministerstwo zdrowia. Jedyne co trzeba zrobić to… zgłosić się do punktu szczepień. 

Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnich
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2021

Bezpłatne szczepienia przecie grypie – nie tylko dla medyków

Do 23 listopada w grupie osób uprawnionych do szczepień byli np. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze oraz seniorzy. W związku ze stosunkowo niskim zainteresowaniem i dużymi zapasami, zdecydowano o rozszerzeniu akcji na wszystkie osoby pełnoletnie – wynika z komunikatu resortu zdrowia. W tym celu znowelizowane zostało rozporządzenie ws. zapobiegania grypie w bieżącym sezonie (2021/2022).

W ocenie ministra Adama Niedzielskiego, zabezpieczenie się przed zachorowaniem na grypę jest bardzo ważne, szczególnie teraz, w obliczu czwartej fali pandemii COVID-19. „Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień” -powiedział.

Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Michał Górecki


Jak zaszczepić się przeciw grypie?

Każda osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości, nie musi posiadać nawet recepty na szczepionkę przeciw grypie. Jedyne co trzeba zrobić, to umówić się na termin w punkcie szczepień, wypełnić stosowne oświadczenie i udać się do lekarza, który kwalifikuje do takiego zabiegu.

Pełną listę punktów szczepień można znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie dostępnej pod adresem:https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Kto może być zaszczepiony na grypę?

Jak informuje ministerstwo zdrowia Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie”.

Skąd szczepionki na grypę?

Punkty szczepień, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, mogą zamawiać preparaty znajdujące się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zajmuje się także dostawą dawek. W tym roku do naszego kraju ma trafić łącznie około 5 mln dawek. Szczepienia mają odbywać się najdalej do 31 marca 2022 roku, chyba, że wcześniej dojdzie do wyczerpania zapasów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!