Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnich

Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie od 23 listopada 2021 roku – informuje ministerstwo zdrowia. Jedyne co trzeba zrobić to… zgłosić się do punktu szczepień. 

Bezpłatnie szczepienia przeciw grypie. Dla wszystkich pełnoletnich
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2021

Bezpłatne szczepienia przecie grypie – nie tylko dla medyków

Do 23 listopada w grupie osób uprawnionych do szczepień byli np. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze oraz seniorzy. W związku ze stosunkowo niskim zainteresowaniem i dużymi zapasami, zdecydowano o rozszerzeniu akcji na wszystkie osoby pełnoletnie – wynika z komunikatu resortu zdrowia. W tym celu znowelizowane zostało rozporządzenie ws. zapobiegania grypie w bieżącym sezonie (2021/2022).

W ocenie ministra Adama Niedzielskiego, zabezpieczenie się przed zachorowaniem na grypę jest bardzo ważne, szczególnie teraz, w obliczu czwartej fali pandemii COVID-19. „Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień” -powiedział.

Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Trudniej o fałszywy certyfikat COVID. Ministerstwo wprowadza dodatkowe zabezpieczenie!Michał Górecki


Jak zaszczepić się przeciw grypie?

Każda osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości, nie musi posiadać nawet recepty na szczepionkę przeciw grypie. Jedyne co trzeba zrobić, to umówić się na termin w punkcie szczepień, wypełnić stosowne oświadczenie i udać się do lekarza, który kwalifikuje do takiego zabiegu.

Pełną listę punktów szczepień można znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie dostępnej pod adresem:https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Kto może być zaszczepiony na grypę?

Jak informuje ministerstwo zdrowia Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie”.

Skąd szczepionki na grypę?

Punkty szczepień, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, mogą zamawiać preparaty znajdujące się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zajmuje się także dostawą dawek. W tym roku do naszego kraju ma trafić łącznie około 5 mln dawek. Szczepienia mają odbywać się najdalej do 31 marca 2022 roku, chyba, że wcześniej dojdzie do wyczerpania zapasów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!