Słowacja wprowadza lockdown. Także dla zaszczepionych

Słowacja od czwartku (24.11) wprowadza lockdown na 2 tygodnie, także dla zaszczepionych – informuje telewizja informacyjna z Bratysławy TA3. Restrykcje obejmą zaszczepionych, choć łatwiej będzie im np. realizować obowiązki zawodowe. Pozostali pracownicy będą regularnie testowani pod kątem SARS-CoV-2.

Słowacja wprowadza lockdown. Także dla zaszczepionych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 listopada 2021

Słowacja – restrykcje w miejscach pracy

Od poniedziałku do zakładu pracy będą mogli wejść tylko zaszczepieni pracownicy lub którzy są ozdrowieńcami, tj. przechorowali COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Pozostali będą podlegali cotygodniowym testom. Taki ścisły reżim sanitarny w firmach ma obowiązywać aż do końca 2021 roku – informuje TA3. Rząd nie wyklucza, że jeśli sytuacja się pogorszy okres ważności testów będzie skrócony. Koszty testów sfinansuje ministerstwo gospodarki. 

Skierowanie dziecka na kwarantannę. Co z lekcjami zdalnymi?Skierowanie dziecka na kwarantannę. Co z lekcjami zdalnymi?Martyna Kowalska


Słowacja zamyka restauracje i część sklepów

Jak wynika z wypowiedzi ministra gospodarki Richarda Sulíka, wszystkie restauracje i większość sklepów, z wyjątkiem tych najważniejszych będzie zamkniętych. „Wszyscy życzymy sobie i mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi. Dokonamy ponownej oceny restrykcji za dziesięć dni” – powiedział cytowany przez TA3. 

Jednocześnie spora część polityków opowiada się za… pozostawieniem otwartych szkół, które w razie konieczności mają zostać objęte lockdownem jako ostatnie. Niewykluczone, że uczniowie będą jednak przechodzić obowiązkowe testy. Słowacja zamierza wprowadzić zakaz wszelkich zajęć pozalekcyjnych. W tym przypadku szkoły będą traktowane bardzo podobnie jak zakłady pracy.

Zaostrzenie lockdownu na Słowacji?

Co ciekawe, politycy i tak zdecydowali się na lżejsze restrykcje, niż wynikało to z decyzji rady ekspertów (konsylium), które proponowało tzw. twardy lockdown z wieloma dodatkowymi restrykcjami. Słowacja wprowadzi także zakaz wychodzenia z domów. Można będzie jedynie przemieszczać się do pracy, szkoły lub pilne zakupy. 

Słowacja od kilku dni notuje rekordowe liczby nowych zakażeń. Stąd decyzja o wprowadzeniu radykalnych obostrzeń na obszarze całego kraju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!