Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselski

Grupa posłów PiS złoży w Sejmie własny projekt ustawy, który pozwoli pracodawcom sprawdzić, czy pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19. To oznacza, że to nie Rada Ministrów, a parlamentarzyści zrobili krok w stronę spełniania oczekiwań sporej grupy pracodawców.

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselski
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 listopada 2021

Kto złoży projekt w sprawie weryfikacji szczepień pracowników?

O stosownych przepisach, które miałyby pozwolić pracodawcom zweryfikować, czy dany pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19, czy też nie, mówiło się już w wakacje. Tuż przed wybuchem czwartej fali temat przygasł. Z kręgów rządowych słychać było głosy, że projekt jest, ale czeka na cięższe czasy. 

W środę, 17 listopada 2021 roku okazało się, że to nie Rada Ministrów, a grupa posłów partii rządzącej przedłoży na obrady stosowny projekt rozwiązań prawnych. Z uwagi na to, że projekt ustawy wychodzi od posłów Prawa i Sprawiedliwości, jest duże prawdopodobieństwo, że przejdzie przez legislacyjną maszynę. 

Co zakłada projekt w sprawie weryfikacji szczepień?

O poselskim projekcie pozwalającym pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, poinformował Czesław Hoc, poseł PiS. Zgodnie z zapowiedziami, dzięki nowym przepisom pracodawca będzie mógł poprosić swoich pracowników o okazanie certyfikatu zaszczepienia przeciw COVID-19. 

Brak takiego potwierdzenia będzie skutkował ustawowym prawem do przeniesienia pracownika do działu firmy, w którym nie ma styczności z klientami. Czyli np. sprzedawca, będzie mógł zostać przeniesiony na stanowisko magazyniera. 

Restrykcje dla niezaszczepionych pracowników podmiotów leczniczych

Dużo ostrzejsze rozwiązania projekt przewiduje wobec pracowników podmiotów leczniczych. Na podstawie zarządzenia dyrekcji placówki zaszczepienie może stać się… poleceniem służbowym. Za zignorowanie takiego wewnętrznego obowiązku, zatrudniony będzie mógł stracić pracę na podstawie odpowiedniego przepisu w ustawie.

Zachęty dla przedsiębiorców ws. szczepień

Projekt przewiduje specjalny bonus dla firm, w których 100% załogi będzie zaszczepione. Wówczas przedsiębiorstwo może liczyć na określone przywileje, np. wyjęcie spod jakichkolwiek pandemicznych restrykcji.

Kiedy projekt ws. weryfikacji szczepień pracowników w Sejmie?

Z wypowiedzi posła Czesława Hoca wynika, że projekt bardzo szybko trafi pod obrady Sejmu. Najpewniej stanie się to na posiedzeniu zaplanowanym na pierwsze dni grudnia br. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!