Pracownik nie obchodzi Bożego Narodzenia? Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań

Czy pracownik, który nie obchodzi Bożego Narodzenia musi pracować? Czy trzeba dać dzień wolny pracownikowi, który jest innego wyznania niż rzymskokatolickie?

Pracownik nie obchodzi Bożego Narodzenia? Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 grudnia 2021

Pracownicy, którzy deklarują inne wyznanie niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas świąt związanych z ich świętem. Jeśli więc złożą dla pracodawcy odpowiedni wniosek mogą mieć dzień wolny. I to zarówno w święto katolickie, jak i dni, które przysługują w ramach święta jego wyzwania.

Dni wolne od pracy gwarantuje w takiej sytuacji ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dni wolne pokrywają się ze świętami państwowymi ale też ze świętami katolickimi. W święta katolickie dni wolne przysługują więc również wyznawcom innych religii. To wszystko powoduje, że i w Święta Bożego Narodzenia wolne przysługuje pracownikowi, który nie jest wyznania rzymskokatolickiego.

Praca w dni wolne

W związku z tym, nie można nakazać pracy w takie dni osobie, która nie jest wyznania rzymskokatolickiego. Pracownik może sam zaproponować, że popracuje w takie święto ale i wtedy należy mu się rekompensata za pracę w święta. Przysługuje wtedy rekompensata w postaci dnia wolnego. Jeśli udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe, trzeba wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. Co istotne, niezależnie od tego, jak długo w święta pracownik wykonywał swoje obowiązki, należy mu się dzień wolny.

Gdy dzień świąteczny przypada w niedzielę, to rekompensata rozliczana jest tak samo jak w przypadku pracy w niedzielę.

Dni wolne dla wyznania prawosławnego

Pracownik, który jest wyznania prawosławnego może otrzymać dzień wolny (ale bez prawa do wynagrodzenia), w następujących datach

7 stycznia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

8 stycznia – drugi dzień Bożego Narodzenia,

19 stycznia – Chrzest Pański,

7 kwietnia – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,

drugi dzień Wielkiej Nocy,

19 sierpnia – Przemienienie Pańskie,

28 sierpnia – Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny

Jeśli wyznawca kościoła prawosławnego chce mieć wolne od pracy 7 i 8 stycznia zamiast 25 i 26 grudnia, to pracodawca może oczywiście się na to zgodzić, ale tylko wtedy gdy te daty wliczają się do jednego okresu rozliczeniowego.

Prawo wolności wyznania

Polskie prawo gwarantuje każdej osobie należącej do kościoła lub związku wyznaniowego uzyskać zwolnienie z pracy lub nauki na czas obchodzenia tych świąt zgodnie z wymogami danej religii.

Pracownik musi wtedy złożyć do pracodawcy wniosek o dzień wolny. Musi to zrobić wtedy, gdy taki dzień nie pokrywa się z dniem wolnym od pracy. Gdy taki dzień wolny uzyska, będzie musiał go odpracować. W tym przypadku nie przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w niedzielę lub święto.

Wniosek o wolne musi być złożony przynamniej na 7 dni przed datą zwolnienia. Gdy pracodawca dostanie taki wniosek, musi najpóźniej na trzy dni przed dniem wolnym przedstawić pracownikowi warunki odpracowania wolnego.

Jeśli święto religijne przypada cyklicznie, to trzeba danemu pracownikowi ustalić indywidualny rozkład czasu pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!