Sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed pandemią

Sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed pandemią – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialne m.in. za politykę zatrudnienia. To zła informacja dla pracodawców, bowiem ten stan oznacza powrót rynku pracownika, trudności w rekrutacji i większą presję płacową. 

Sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed pandemią
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2021

Bezrobocie w Polsce. Listopad 2021

Z danych zebranych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pod koniec listopada 2021 roku utrzymywała się stosunkowo niska liczba zarejestrowanych w urzędach pracy. Według najnowszego odczytu mowa o 900,1 tys. osobach bezrobotnych. To oznacza kolejny miesiąc spadku. W porównaniu do października grono osób bez zatrudnienia spadła o 10,8 tys. To mniej więcej tyle ile wynosi liczba ludności niejednego miasta powiatowego w Polsce. 

Jak przyznaje resort - „tempo spadku było wprawdzie dwukrotnie słabsze niż miesiąc wcześniej, ale zwykle w poprzednich latach w listopadzie poziom bezrobocia rósł (w listopadzie 2018 r. o 1,4 proc. 2019 r. o 1,1 proc., a w listopadzie 2020 r. o 0,7 proc)” – zauważa MRiPS. 

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Mikołaj Frączak

Stabilizacja rynku pracy

Eksperci wskazują, że mamy do czynienia ze stabilizacją na rynku pracy. W urzędach jest zarejestrowanych mniej osób bezrobotnych niż przed rokiem, a także mniej niż w lutym 2020 r. — przypomnijmy, był to ostatni miesiąc przed wybuchem pandemii. 

Spada liczba bezrobotnych

Ministerstwo podkreśla, że porównując obecną sytuacją, do tej sprzed roku, warto zauważyć, że liczba osób bez pracy spadła o 125,6 tys. osób, czyli około 12 procent. Z kolei porównując poziom bezrobocia w końcu listopada 2021 r. do stanu sprzed początku epidemii COVID-19 (luty 2020 r.) liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła o 19,8 tys. osób” – czytamy w komunikacie resortu. 

Dane przedstawione przez MRiPS są traktowane przez ekonomistów jako dane szacunkowe. Często jednak potwierdzają się w danych prezentowanych nieco później przez GUS. Najniższe bezrobocie w listopadzie 2021 odnotowano w województwie wielkopolskim: 3,1%. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się natomiast na Warmii i Mazurach. Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi tam 8,5%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!